11 chýb, ktorých sa ľudia dopúšťajú pri upratovaní (1. časť)

Autor: Mária Verešová
09.05.2017

Pustili ste sa už niekedy do veľkého upratovania a skončili ste frustrovaní a znechutení? Ľudia aj chcú upratovať a zbavovať sa haraburdia, ale častokrát sa pri tom dopúšťajú chýb. Kvôli tomu nedokončia, čo mali pôvodne v pláne a ich predstava o upratanom domove sa náhle rozplynie. Tu je zoznam najčastejších chýb, ktorých sa ľudia pri upratovaní dopúšťajú. Pri najbližšom upratovaní sa ich vyvarujte.

Chyba č. 1: Snažia sa nájsť domov pre každú vec, ktorú chcú vyhodiť
Ľudia sa nevedia zbaviť niektorých veci, pretože pre každú vec chcú nájsť nového majiteľa. Možno sú to hračky po deťoch alebo je to nepoškodené, skoro nové oblečenie. Nechcú to len tak vyhodiť alebo darovať. Radšej všetky veci odložia do pivnice, dúfajúc, že sa jedného dňa ich nový majiteľ zázračne objaví. Neobjaví.

Namiesto toho, darujte veci anonymne a hneď. Niekto iný, aj keď ho nepoznáte, sa určite vášmu daru poteší. Ušetríte si tak veľa času a starostí. Ak ide o pokazené veci, vyhoďte ich hneď do kontajnera na smeti.

Chyba č. 2: Začnú upratovať vo viacerých miestnostiach naraz
Nezačnite upratovať naraz celý dom. Skončíte zahltený a frustrovaný a nebudete schopný dokončiť ani jednu oblasť kompletne.

Postupujte radšej krok za krokom. Začnite s jednou kategóriou napr. vaším oblečením. Potom si zoberte kategóriu Knihy, Kuchynské potreby,… Nikdy nepokračujte ďalej, ak ste danú kategóriu nedokončili. Môžete začať aj s niečím menším: konkrétnou zásuvkou alebou poličkou.

Chyba č. 3: Nepýtajú sa správne otázky
Marie Kondo (autorka známej knihy o upratovaní) radí, aby ste sa spýtali, či daná vec vo vás vyvoláva radosť. Ak ste však neporiadkom prevalcovaný, určite vám táto otázka nenapadne, ale namiesto nej kopec iných. “Zíde sa mi táto vec jedného dňa? Daroval mi to niekto? Zaplatil som za túto vec veľa peňazí?” Tieto otázky pramenia z pocitu viny, povinnosti a strachu. Nesprávne otázky vás utvrdia v presvedčení, že bude lepšie si všetko nechať.

Cieľ nie je zbaviť sa všetkého. Cieľom je sústrediť sa na veci, ku ktorým máte blízky vzťah a využívate ich vo vašom súčasnom živote. Preto si položte nasledujúce otázky: – Patrí táto vec do mojej predstavy o ideálnom domove? – Je táto vec pre mňa dôležitá? – Slúži mi táto vec a potrebujem ju?

Chyba č. 4: Čakajú, kým budú mať na upratovanie dostatok času
Niektorí ľudia odkladajú upratovanie, pretože nemajú práve čas na “dokonalé upratovanie”. Chceli by mať neobmedzený čas, neprerušovaný deťmi alebo inými povinnosťami. To je nedosiahnuteľný ideál.

Predefinujte rozsah toho, čo chcete urobiť. Napríklad “dnes chcem upratať spálňu” zmeňte na “dnes si chcem upratať a vytriediť nočný stolík”. Najprv dokončite upratovanie stolíka a potom si robte niečo úplne iné. Ďalší deň v upratovaní pokračujte.

Chyba č. 5: Trvajú na tom, že výsledok musí byť dokonalý
Len veľmi málo ľudí má šatníky a zásuvky upratané tak, ako vídavame v časopisoch. Priestory, ktoré obývajú ľudia, nikdy nemôžu vyzerať ako tie, ktoré pripraví tím aranžérov a fotografov. Častokrát ide o neexistujúce priestory vymodelované v počítači (napr. veľká časť Ikea katalógu nie je fotená, ale vytvorená v počítači). http://www.huffingtonpost.com/2014/08/29/ikea-catalog-cg_n_5737386.html

Zabudnite na perfekcionizmus, prinesie vám iba sklamanie. Stanovte si realistické ciele. Upratujte, aby ste sa doma cítili dobre a aby ste vedeli, kde čo máte.

Pokračovanie článku.

Keď to myslíte s uprataním vášho domovu vážne. Tak toto sa vám bude páčiť.