11 najčastejších chýb, ktorých sa ľudia dopúšťajú pri upratovaní (2. časť)

Autor: Mária Verešová
14.05.2017

Chyby 1-5 nájdete v prvej časti článku.

Chyba č. 6: Mýlia si zbavovanie sa haraburdia s usporadúvaním (toho istého haraburdia)
Nemýľte si tieto dve činnosti. Usporiadané haraburdie je stále len haraburdie. Ak máte veľa vecí alebo veci, ktoré nechcete, zbavte sa ich najprv. Až potom, to čo vám zostalo, usporiadajte a zorganizujte. Ak sa zaseknete v procese zbavovania sa vecí, položte si nasledujúce otázky: – Mám túto vec rád? – Kúpil by som si túto vec dnes opäť? – Ovplyvní to nejak môj každenný život, keď túto vec nebudem mať? – Je táto vec skutočne hodná priestoru, ktorý zaberá? – Má táto vec nejakú pridanú hodnotu pre môj terajší život?

Chyba č. 7: Chýba im vízia a odhodlanie
Zaviažte sa na 100 percent, že projekt upratovanie dokončíte. Ľudia, ktorí dosahujú najlepší a najrýchlejší úspech, sú tí, ktorí si jasne zadefinujú čo ich motivuje k tomu, aby urobili zmenu. Ak sa potom počas upratovania zaseknú, spomenú si na dôvody, prečo chceli zmeniť svoj domov. Častokrát pomôže aj to, ak poviete o vašom zámere priateľom a priebežne ich informujte o tom, ako napredujete.

Chyba č. 8: Robia veci chaoticky
Netrieďte veci bez toho, aby ste vedeli, čo s tými vecami urobíte. Následkom toho budú nové nepotrebné kopy vo vašej garáži alebo pivnici.

Vytvorte si stratégiu a pustite sa do vášho upratovacieho projektu. Zbavte sa negatívnych emócií súvisiacich so zbavovaním sa vecí. Predstavte, že robíte doma inventúru. Vyberte si oblasť (oblečenie, knihy, kozmetika, …), ktorú budete upratovať a dajte každú vec do jednej z nasledujúcich kategórií. Nechať Vyhodiť Predať Darovať Každá vec musí byť zaradená do jednej z týchto štyroch kategórií. Odolajte pokušeniu vytvoriť kategóriu “Nepotrebujem to, ale nemám to srdce to vyhodiť”.

Chyba č. 9: Najprv nakupujú, až potom triedia
Ľudia častokrát začnú s návštevou obchodu a nakúpia mnoho nádob a organizačných systémov. Myslia si, že produkty na organizovanie z nich urobia zorganizovaných ľudí. Nakoniec im nakúpené nádoby doma zavadzajú, pretože nevedia, na čo by ich mohli využiť.

Veci najprv vytrieďte. Uvidíte, čo vám ostalo. Podľa toho sa rozhodnite koľko a aké organizačné nádoby potrebujete. Police a skrine pomerajte. Urobte si zoznam a tak choďte do obchodu. Nemusíte kúpiť všetko naraz. Vždy sa dajú ďalšie nádoby dokúpiť.

Chyba č. 10: Nezbavia sa haraburdia hneď
Veľa ľudí síce úspešne vytriedi veci na vyhodenie, ale namiesto toho, aby ich čo najrýchlejšie odstránili zo svojho domova, presunú ich do garáže alebo pivnice.

Takýmto konaním sa oberáte o najlepšiu časť upratovania – úspešný výsledok. Roztriedené veci dajte do vriec a zbavte sa ich. A to čo najskôr. Naplánujte si cestu do charity, ku kamarátke, k známym a veci im odovzdajte. Odfoťte ich a dajte ich na internetový bazár. Dokončite upratovanie úplne. Urobte so sebou dohodu: Ak vyradené veci nepredáte alebo nedarujte do určitého času (napr. dva týždne), tak ich vyhodíte.

Chyba č. 11: Otáľajú (prokrastinujú)
Ľudia hľadajú výhovorky a dôvody prečo upratovať nemôžu a prečo sa to nedá.

Vyčlente si čas v kalendári. Buďte realistický. Koľko času týždenne tomu môžete venovať? Poznačte si to v kalendári a berte to ako dôležitý termín. Neotáľajte a nepresúvajte to. Začnite. Ak sa cítite zahltený a frustrovaný oslovte špecialistu na upratovanie, ktorý vám s tým pomôže.

Keď to myslíte s uprataním vášho domovu vážne. Tak toto sa vám bude páčiť.