kniha1

Kniha Kúzelné upratovanie

Na začiatku môjho projektu bola kniha – Kúzelné upratovanie od Marie Kondo. Práve táto japonská autorka spustila na svete vlnu upratovania. Nie však takého obyčajného upratovania. Kúzelné upratovanie je nielen o systematickejšej domácnosti, ale najmä o čistej hlave.
„Návod na upratovanie?“, poviete si. Nemohli by ste byť ďalej od pravdy. Kniha je prelomová práve preto, lebo sa na túto problematiku pozerá z iného, doposiaľ neprebádaného uhla. Mnohí ľudia nevedia koľko vecí presne vlastnia. V byte máte TV, rádio, chladničku, oblečenie, knihy a množstvo iných dôležitých, ale aj nepodstatných vecí. Málokto si však uvedomuje, že tieto veci vlastnia aj Vás. A práve proti tomu Marie Kondo vo svojej knihe Kúzelné upratovanie bojuje.

 

Decluttering? Čo to je za slovo?
Angličtina má na rozdiel od slovenčiny konkrétny ekvivalent k tomu, čo autorka vo svojej knihe popisuje. Decluttering nie je klasické upratovanie, vysávanie či utieranie prachu. Je to o pochopení podstatných vecí, o prerušení bezvýznamného puta k veciam nepotrebným a o nachádzaní systému vo Vašej domácnosti.

Decluttering by sa však vo Vašom dome či byte nemohol odohrať skôr, ako sa odohrá vo Vašej hlave a vo Vašej mysli. A práve vtedy zistíte, že už viac nechcete, aby Vás vlastnili Vaše veci. A zbavíte sa všetkého haraburdia.

Marie Kondo Vás svetom declutteringu prevedie svojským štýlom, ktorý je síce osobitý, je však aj veľmi zábavný. Ukáže Vám, že upratovanie vo Vašom obydlí je nemenej dôležité, ako upratovanie vo Vašom živote, vo Vašom systéme žitia a vo Vašich myšlienkach. Pomôže Vám pochopiť filozofiu declutteringu a napokon – tak, ako aj mne – Vám zmení život. A môžem povedať, že rozhodne k lepšiemu.

 

Základné pravidlá
Knihu Vám jednoznačne odporúčam prečítať, no ešte predtým Vám prezradím niekoľko najdôležitejších pravidiel, ktoré Marie Kondo vo svojej knihe predstavuje.

 • Najprv vyhadzujte, potom ukladajte.
 • Upratujte každý deň trochu a budete upratovať donekonečna.
 • Upratujte podľa kategórie (oblečenie, knihy, papiere, rozličné veci, sentimentálne predmety), nie podľa miesta.
 • Vždy sa pýtajte: “Mám rád/a danú vec?”
 • Vertikálne skladovanie šetrí miesto.
 • Naučte sa skladať veci.

Mnoho ľudí má problém zbaviť sa vecí, ktoré majú pre nich akúsi sentimentálnu hodnotu. Častokrát je však táto hodnota iba výplodom mysle a v skutočnosti daný predmet vo svojom živote nepotrebujú. Marie Kondo Vám pomôže pochopiť podstatu vecí a ukáže Vám, čo naozaj potrebujete. Celý proces tak môže byť možno trošku bolestivý, no ak ho zvládnete, Váš život bude čistejší, príjemnejší a systematickejší.

 

Určite áno!
Kniha Marie Kondo – Kúzelné upratovanie je dielom, ktoré vyčnieva ponad ostatné. Problematikou upratovania sa zaoberá oveľa detailnejšie a ľudskejšie, ako ostatné knihy z podobného odvetvia. Zmenila život mne a verím, že ho zmení aj Vám. A tejto knihe ďakujem za to, že svoje služby môžem ponúkať aj Vám a slúžiť tak ako prostredníčka tejto úžasnej japonskej autorky.

 

Máte už toho dosť? Ste rozhodnutí skoncovať s neporiadkom?
Rada vám pomôžem.
Dohodnite si prvé stretnutie už dnes

matthew-henry-64794

Ako pokračovať v zbavovaní sa haraburdia, aj keď ste už unavený

Zbavovanie sa nepotrebných vecí a haraburdia je náročná činnosť, aj keď na prvý pohľad to tak nevyzerá.
Je to vyčerpávajúce. Som si istá, že mnohí z vás to už z vlastnej skúsenosti viete.
Klientka mi nedávno, po štyroch hodinách spoločného upratovania, povedala: “Prečo je to také vyčerpávajúce? Nie je to zas až TAK fyzicky náročné… Čím to je?”
Správna otázka. Ono to declutterovanie v skutočnosti nie je o haraburdí. Samozrejme je unavujúce premiestňovať veci, zdvíhať škatule, robiť neustále drepy a dvíhať veci zo zeme. Ale to je len časť námahy. Podstatnú časť tvorí niečo iné. Konečne robíte rozhodnutia, veľa rohodnutí. Tie sú ťažké a vyžadujú kopec mentálnej energie.

Pri declutterovaní sa začínate dotýkať vecí a nahromadených problémov, ktoré ste dlhodobo ingorovali a za každú cenu ste sa im vyhýbali. Declutterovaním otvárate vašu myseľ a srdce rôznym emóciám a spomienkam.
Ľudia tieto pocity popisujú rozlične:

 • Nemôžem uveriť tomu, že až doteraz som to neriešil. Som vôbec normálny, že som to pripustil až do tohto štádia?
 • Pane Bože, toto musím riešiť! Cítim, že mi ide hlava prasknúť. Je toho príliš veľa. Neviem, kde mám začať.
 • Nikto si v tejto domácnosti po sebe neupratuje. Prečo mám robiť všetko ja?
 • Staré zlaté časy na vysokej škole. Všetky tieto papiere mi to pripomínajú. Prial by som si, aby aj teraz bol môj život taký bezstarostný a úžasný!
 • Bože, toľko veľa peňazí som minul na tú vec pre deti a teraz leží hodená na zemi. Nič si tie deti nevážia!

Dalo by sa ešte pokračovať, ale asi viete, čo myslím. Prechádzanie kopou vecí môže spustiť mnoho myšlienok, emócií a spomienok. Declutterovanie vyžaduje VEĽA energie.
Aj keď niekedy ide len o bežné rozhodovanie typu “Naozaj potrebujem tento starý nefunkčný mobil?”, väčšinu budete triediť spomienky a rozoberať vlastný život.

Preto ak budete nabudúce upratovať a doľahne na vás taký zvlášny pocit, nezaseknite sa, ale urobte nasledovné:

Uvedomte si aký strach vás brzdí. Ľudia sa častokrát nevedia zbaviť vecí, pretože majú strach

 • boja sa reakcií okolia (“Nemôžem vyhodiť postelné prádlo, ktoré som dostala od svokry.”),
 • boja sa robiť chyby (“Čo ak to budem v budúcnosti potrebovať.”),
 • boja sa zatvoriť dvere do minulosti (šaty zo stužkovej).

Prvým krokom k prekonaniu vášho strachu je vedieť ho jasne pomenovať.

Urobte si na pár minút prestávku. Ak je toho na vás už veľa, choďte na chvíľu von. Prejdite sa. Pusťte upratovanie z hlavy. Keď sa vrátite, budete vidieť veci inými očami.

Urobte najprv to, čo je jednoduché. Vyneste smeti, špinavé prádlo dajte do koša na bielizeň, vyhoďte vyschnuté a zvädnuté kvety, naplňte umývačku a pustite ju. Tieto aktivity nevyžadujú rozmýšľanie. Naštartujú vás a o to ľahšie sa pustíte do náročnejších problémov.

Majte so sebou trpezlivosť. Nie je to jednoduché, ale všetok tento chaos sa tu neobjavil zo dňa na deň. A ani zo dňa na deň nezmizne. Naplánujte si preto viacero malých upratovacích blokov. Stačí aj pol hodinu každý deň.

Zožente si pomocníka. Nemusíte upratovať sami. Požiadajte o pomoc priateľa, priateľku alebo profesionálneho declutterera (napr. mňa :-)). Budú vás motivovať a držať na ceste k vášmu cieľu.

 

Máte už toho dosť? Ste rozhodnutí skoncovať s neporiadkom?
Rada vám pomôžem.
Dohodnite si prvé stretnutie už dnes

D3N_1164

11 chýb, ktorých sa ľudia dopúšťajú pri upratovaní (2. časť)

Chyby 1-5 nájdete v prvej časti článku

Chyba č. 6: Mýlia si zbavovanie sa haraburdia s usporadúvaním (toho istého haraburdia)
Nemýľte si tieto dve činnosti. Usporiadané haraburdie je stále len haraburdie. Ak máte veľa vecí alebo veci, ktoré nechcete, zbavte si ich najprv. Až potom, to čo vám zostalo, usporiadajte a zorganizujte.
Ak sa zaseknete v procese zbavovania sa vecí, položte si nasledujúce otázky:
– Mám túto vec rád?
– Kúpil by som si túto vec dnes opäť?
– Ovplyvní to nejak môj každenný život, keď túto vec nebudem mať?
– Je táto vec skutočne hodná priestoru, ktorý zaberá?
– Má táto vec nejakú pridanú hodnotu pre môj terajší život?

 

Chyba č. 7: Chýba im vízia a odhodlanie
Zaviažte sa na 100 percent, že projekt upratovanie dokončíte. Ľudia, ktorí dosahujú najlepší a najrýchlejší úspech, sú tí, ktorí si jasne zadefinujú čo ich motivuje k tomu, aby urobili zmenu. Ak sa potom počas upratovania zaseknú, spomenú si na dôvody, prečo chceli zmeniť svoj domov. Častokrát pomôže aj to, ak poviete o vašom zámere priateľom a priebežne ich informujte o tom, ako napredujete.

 

Chyba č. 8: Robia veci chaoticky
Netrieďte veci bez toho, aby ste vedeli, čo s tými vecami urobíte. Následkom toho budú nové nepotrebné kopy vo vašej garáži alebo pivnici.

Vytvorte si stratégiu a pustite sa do vášho upratovacieho projektu. Zbavte sa negatívnych emócií súvisiacich so zbavovaním sa vecí. Predstavte, že robíte doma inventúru. Vyberte si oblasť (oblečenie, knihy, kozmetika, …), ktorú budete upratovať a dajte každú vec do jednej z nasledujúcich kategórií.
Nechať
Vyhodiť
Predať
Darovať
Každá vec musí byť zaradená do jednej z týchto štyroch kategórií. Odolajte pokušeniu vytvoriť kategóriu “Nepotrebujem to, ale nemám to srdce to vyhodiť”.

 

Chyba č. 9: Najprv nakupujú, až potom triedia
Ľudia častokrát začnú s návštevou obchodu a nakúpia mnoho nádob a organizačných systémov. Myslia si, že produkty na organizovanie z nich urobia zorganizovaných ľudí. Nakoniec im nakúpené nádoby doma zavadzajú, pretože nevedia, na čo by ich mohli využiť.

Veci najprv vytrieďte. Uvidíte, čo vám ostalo. Podľa toho sa rozhodnite koľko a aké organizačné nádoby potrebujete. Police a skrine pomerajte. Urobte si zoznam a tak choďte do obchodu. Nemusíte kúpiť všetko naraz. Vždy sa dajú ďalšie nádoby dokúpiť.

 

Chyba č. 10: Nezbavia sa haraburdia hneď
Veľa ľudí síce úspešne vytriedi veci na vyhodenie, ale namiesto toho, aby ich čo najrýchlejšie odstránili zo svojho domova, presunú ich do garáže alebo pivnice.

Takýmto konaním sa oberáte o najlepšiu časť upratovania – úspešný výsledok. Roztriedené veci dajte do vriec a zbavte sa ich. A to čo najskôr. Naplánujte si cestu do charity, ku kamarátke, k známym a veci im odovzdajte. Odfoťte ich a dajte ich na internetový bazár. Dokončite upratovanie úplne. Urobte so sebou dohodu: Ak vyradené veci nepredáte alebo nedarujte do určitého času (napr. dva týždne), tak ich vyhodíte.

 

Chyba č. 11: Otáľajú (prokrastinujú)
Ľudia hľadajú výhovorky a dôvody prečo upratovať nemôžu a prečo sa to nedá.

Vyčlente si čas v kalendári. Buďte realistický. Koľko času týždenne tomu môžete venovať? Poznačte si to v kalendári a berte to ako dôležitý termín. Neotáľajte a nepresúvajte to. Začnite. Ak sa cítite zahltený a frustrovaný oslovte špecialistu na upratovanie, ktorý vám s tým pomôže.

D3N_9999

11 chýb, ktorých sa ľudia dopúšťajú pri upratovaní (1. časť)

Pustili ste sa už niekedy do veľkého upratovania a skončili ste frustrovaní a znechutení? Ľudia aj chcú upratovať a zbavovať sa haraburdia, ale častokrát sa pri tom dopúšťajú chýb. Kvôli tomu nedokončia, čo mali pôvodne v pláne a ich predstava o upratanom domove sa náhle rozplynie.
Tu je zoznam najčastejších chýb, ktorých sa ľudia pri upratovaní dopúšťajú. Pri najbližšom upratovaní sa ich vyvarujte.

 

Chyba č. 1: Snažia sa nájsť domov pre každú vec, ktorú chcú vyhodiť
Ľudia sa nevedia zbaviť niektorých veci, pretože pre každú vec chcú nájsť nového majiteľa. Možno sú to hračky po deťoch alebo je to nepoškodené, skoro nové oblečenie. Nechcú to len tak vyhodiť alebo darovať. Radšej všetky veci odložia do pivnice, dúfajúc, že sa jedného dňa ich nový majiteľ zázračne objaví. Neobjaví.

Namiesto toho, darujte veci anonymne a hneď. Niekto iný, aj keď ho nepoznáte, sa určite vášmu daru poteší. Ušetríte si tak veľa času a starostí. Ak ide o pokazené veci, vyhoďte ich hneď do kontajnera na smeti.

 

Chyba č. 2: Začnú upratovať vo viacerých miestnostiach naraz
Nezačnite upratovať naraz celý dom. Skončíte zahltený a frustrovaný a nebudete schopný dokončiť ani jednu oblasť kompletne.

Postupujte radšej krok za krokom. Začnite s jednou kategóriou napr. vaším oblečením. Potom si zoberte kategóriu Knihy, Kuchynské potreby,… Nikdy nepokračujte ďalej, ak ste danú kategóriu nedokončili. Môžete začať aj s niečím menším: konkrétnou zásuvkou alebou poličkou.

 

Chyba č. 3: Nepýtajú sa správne otázky
Marie Kondo (autorka známej knihy o upratovaní) radí, aby ste sa spýtali, či daná vec vo vás vyvoláva radosť. Ak ste však neporiadkom prevalcovaný, určite vám táto otázka nenapadne, ale namiesto nej kopec iných. “Zíde sa mi táto vec jedného dňa? Daroval mi to niekto? Zaplatil som za túto vec veľa peňazí?” Tieto otázky pramenia z pocitu viny, povinnosti a strachu. Nesprávne otázky vás utvrdia v presvedčení, že bude lepšie si všetko nechať.

Cieľ nie je zbaviť sa všetkého. Cieľom je sústrediť sa na veci, ku ktorým máte blízky vzťah a využívate ich vo vašom súčasnom živote. Preto si položte nasledujúce otázky:
– Patrí táto vec do mojej predstavy o ideálnom domove?
– Je táto vec pre mňa dôležitá?
– Slúži mi táto vec a potrebujem ju?

 

Chyba č. 4: Čakajú, kým budú mať na upratovanie dostatok času
Niektorí ľudia odkladajú upratovanie, pretože nemajú práve čas na “dokonalé upratovanie”. Chceli by mať neobmedzený čas, neprerušovaný deťmi alebo inými povinnosťami. To je nedosiahnuteľný ideál.

Predefinujte rozsah toho, čo chcete urobiť. Napríklad “dnes chcem upratať spálňu” zmeňte na “dnes si chcem upratať a vytriediť nočný stolík”. Najprv dokončite upratovanie stolíka a potom si robte niečo úplne iné. Ďalší deň v upratovaní pokračujte.

 

Chyba č. 5: Trvajú na tom, že výsledok musí byť dokonalý
Len veľmi málo ľudí má šatníky a zásuvky upratané tak, ako vídavame v časopisoch. Priestory, ktoré obývajú ľudia, nikdy nemôžu vyzerať ako tie, ktoré pripraví tím aranžérov a fotografov. Častokrát ide o neexistujúce priestory vymodelované v počítači (napr. veľká časť Ikea katalógu nie je fotená, ale vytvorená v počítači). http://www.huffingtonpost.com/2014/08/29/ikea-catalog-cg_n_5737386.html

Zabudnite na perfekcionizmus, prinesie vám iba sklamanie. Stanovte si realistické ciele. Upratujte, aby ste sa doma cítili dobre a aby ste vedeli, kde čo máte.

Pokračovanie článku.

annie-spratt-89768

8 mýtov o upratovaní, ktorým stále veríte

Keď sa povie poriadok, mnoho ľudí si predstaví štýlovo označené nádoby alebo šatník zorganizovaný podľa farieb. Je poriadok naozaj o tom?

Mať upratané a byť zorganizovaný znamená
– byť schopný rýchlo nájsť veci, ktoré potrebujete
– vedieť dokončiť dôležitú úlohu v časovom predstihu (pretože nestrácate čas hľadaním)
– cítiť sa doma príjemne
– mať systém, ktorý VÁM slúži

Aby sme k tomu dospeli musíme zmeniť náš pohľad na mýty s upratovaním spojené.

 

Mýtus č. 1: Skôr ako sa začnem zbavovať neporiadku, potrebujem nakúpiť nádoby a organizačné systémy

Ak sa chcete zapratať ďalším haraburdím, tak kľudne nakupujte. Ak sa však chcete zbaviť neporiadku, nikdy nenakupujte nádoby a škatule pred začiatkom upratovania. Je to najčastejšia chyba, ktorej sa ľudia pri upratovani dopúšťajú.

Nakupovanie si nechajte nakoniec. Budete mať lepšiu predstavu o tom, čo potrebujete, pretože budete vidieť, čo vám po upratovaní a vyhadzovaní ostalo. Taktiež počas upratovania nájdete rôzne škatule a organizačné systémy, ktoré môžete využiť.

 

Mýtus č. 2: Vďaka nádobám a organizačným systémom budem vždy zorganizovaný

Je v tom kus pravdy, ale je v tom aj skrytý háčik. Skutočná pravda je takáto. Samotné organizačné systémy vám poriadok nezabezpečia. Poskytnú vám štruktúru, v ktorej môžete mať veci usporiadané. Usporiadať ich však musíte vy. Je na vás určiť každej veci domov. Miesto, kde budú “bývať”.  Je na vás, aby ste sa o veci starali a vymieňali ich, keď vám prestanú slúžiť. Vy musíte udržiavať priestor usporiadaný.

 

Mýtus č. 3: Všetko musím mať upratané…. neustále

Buďme reálni. Mať neustále upratané ako na fotografiách z časopisov o bývaní vyžaduje veľa času, energie a námahy. Mať stále perfektne upratané nie je reálne. Namiesto toho, aby ste sa sústredili na dokonalosť, sústreďte sa na praktickosť. Vaším cieľom je vedieť, čo doma máte a kde to nájdete. Práve perfekcionizmus je to, čo mnohým bráni s upratovaním začať.

 

Mýtus č. 4: Upratovanie je jednorázová záležitosť

Inak povedané “Ak upracem túto poličku, nebudem ju už musieť nikdy upratovať”.  Upratovanie je neustály proces. S vašimi vecami každodenne narábate , takže ich treba pravidelne upratovať. Jediný spôsob ako niečo upratať navždy, je upratať to, zamknúť to a nikdy sa už toho nedotknúť.

 

Mýtus č. 5: Len určité typy ľudí vedia upratovať a byť zorganizovaní

Je len málo ľudí, ktorí nevedia upratovať a byť zorganizovaní. Sú to ľudia s vážnymi zdravotnými problémami. Väčšina ľudí upratovať VIE a VIEDIA byť zorganizovaní. Byť nezorganizovaný je rozhodnutie. Ak skutočne chcete byť zorganizovaný, tak sa ním aj môžete stať. Stačí vedieť, čo máte robiť a aplikovať to do svojho každodenného života.

 

Mýtus č. 6: Mať poriadok ma stojí veľa času a energie

Pravdou je, že oveľa viac času vás stojí neporiadok. Stojí vám v ceste pri všetkom, čo chcete urobiť. Byť zorganizovaný a mať upratané nie je žiadna veda. Činnosti a rôzne postupy ako mať poriadok, sa dajú naučiť. Ich stálym používaním sa pre vás stanú samozrejmosťou, tak ako napríklad umývanie zubov.

Pre nikoho nie je problém rozoznať tričko od nohavíc. Najväčší problém, okolo ktorého sa upratovanie neustále točí, je triediť veci a nachádzať veciam miesto kde budú. Kde budú mať tzv. svoj domček. Je úplne prirodzené, že priebežne sa nám veci kopia alebo ich máme porozťahované. Mali by sme byť však schopný v priebehu pár minúť ich pozbierať a dať na miesto kam patria.

 

Mýtus č. 7: Uprataný priestor nie je nič pre mňa

Tu sa ozýva vaše ego, ktoré nemá rado zmenu. Dokonca ani takú, ktorá je pre vás dobrá. Hovorí vám, že vy nedokážete byť zorganizovaný a že mať poriadok je veľmi ťažké a nudné. Musíte si povedať, že vy za to stojíte. Vy môžete byť zorganizovaný. Napríklad dnes strávte 10 minút upratovaním vášho stola. Upratovanie je o malých činnostiach, vďaka ktorým bude zajtrajší deň jednoduchší.

 

Mýtus č. 8: Som príliš zaneprázdený, nemám čas byť zorganizovaný a mať upratané

Musíte si uvedomiť, že aj keď ste zaneprázdnený a máte málo času, tak upratovanie má zmysel. Aj keď ste zavalený prácou, urobíte dobre, keď venujete určitý čas nastaveniu systému. V budúcnosti sa vám to vráti. Napríklad, ak strávite hodinu upratovaním dokumentov a materiálov na vašom stole a v počítači ušetríte si do budúcna kopec času a nervov.

naomi-hebert-188443

6 rád pre lepšie uprataný domov

Práve ste povysávali, umyli podlahu, ale aj napriek tomu máte pocit, že vaše upratovanie nebolo dostačujúce. Na čo ste pri upratovaní zabudli?

Mať poriadok v chladničke nestačí
Ak je vaša chladnička zvonku zbierkou magnetiek, odkazov, oznámení, pozvánok alebo kresieb, vždy budete mať pocit, že máte v kuchyni neporiadok. Chladnička tvorí veľkú časť kuchyne a je stále na očiach. Ak je zaprataná, aj kuchyňa tak bude pôsobiť. Radšej si vytvorte, napríklad v chodbe, malú šikovnú nástenku. Môžete ju využiť na pozvánky a oznámenia, prípadne na ňu pripnite jednu alebo dve detské kresby. Oznámenia a pozvánky pravidelne aktualizujte. Nechajte iba aktuálne, všetko ostatné dajte z chladničky preč. Zahoďte to alebo odložte do šanóna. Pohľad na čistú chladničku si určite zamilujete.

Kopy sú nedokončené projekty
Nachádzajú sa v našich domovoch na mnohých miestach. Poštu a bločky často upraceme do úhľadnej kôpky a necháme ju na kuchynskej linke. Máme kopy oblečenia, ktoré sme už mali na sebe, ale ešte nie sú špinavé. Kopy vecí, ktoré potrebujeme doriešiť. Kopy vecí, ktorých sa potrebujeme zbaviť. Je pravda, že úhľadná kopa je krajšia, ako veci roztrúsené kade take, ale v konečnom dôsledku aj pekná kopa je kopa … neporiadku. Na dokumenty a bločky si založte šanón a odkladajte ich do neho alebo ich hneď zahoďte. Oblečenie odložte buď do skrine alebo do špinavého prádla. Budete mať lepší pocit, keď všetko bude na svojom mieste a kuchynská linka, stoly a podlahy budú čisté.

Chodba bez systému odkladania vecí nebude nikdy uprataná
Chodba je prvá miestnosť, ktorú vidia prichádzajúce návštevy. A niekedy aj posledná. Je to tiež prvá miestnosť v dome, kde si všetci členovia rodiny odkladajú topánky, kabáty, ruksaky, tašky, peňaženky, poštu alebo kľúče. Dôležité je mať na to všetko určené miesto. Každá vec musí mať svoj domček. Ostatných členov rodiny naučte odkladať veci tam kam patria. Začnite napríklad poličkou na odkladanie topánok. Majte miesto na vešanie kabátov. Na stenu zaveste veselé vešiačiky na kľúče. V obchodoch existuje mnoho produktov, ktoré môžete využiť. Zapamätajte si, hlavné je, aby ste mali na každú vec určené miesto (domček).

O police sa treba starať
Police sú vynikajúcimi pomocníkmi na skladovanie vecí a dekorovanie domova, ale môžu sa rýchlo stať miestom, kde sa len hromadí neporiadok. Tu platí pravidlo: Menej je viac. Čím viac vecí na polici máte, tým menej každá jedna z nich vynikne. Nie všetci sme v aranžovaní políc dobrí. Požiadajte o pomoc priateľov. Spýtajte sa ich, ktoré veci sa vám na policu hodia a ktoré nie. Police udržujte upratané a nikdy ich nemajte úplne plné. Ľahšie tak nájdete, to čo hľadáte. Zároveň bude odkladanie na policu oveľa jednoduchšie.

Zásuvky znesú všeličo
Zásuvkám častokrát nevenujeme dostatočnú pozornosť. Je pohodlné ich len napĺňať vecami a potom rýchlo zavrieť. Aj keď ste jediná osoba, ktorá pozeráva dovnútra… stále je to, čo vidíte, neporiadok. Budete sa cítiť lepšie, keď viete, že aj na prvý pohľad neviditeľné zákutia vašej domácnosti sú bez haraburdia. Upracte si zásuvky. Som si istá, že v nich nájdete kopec zbytočností, ktorých sa môžete hneď zbaviť. Zvyšok roztrieďte. Odteraz budete presne vedieť, čo v zásuvke máte.

Šatník je zrkadlom vášho aktuálneho ja
Platí tu to isté ako pri zásuvkách. Za zavretými dverami sa dá skladovať všeličo. Všímajte si vašu skriňu s oblečením. Uistite sa, že všetko má v nej svoje miesto. Košele ku košeliam, tričká k tričkám. Ak vám niečo nie je dobré, darujte to alebo predajte. Váš deň začne príjemne vždy keď otvoríte šatník a uvidíte, že je prehľadný a zorganizovaný.

pexels-photo-247650

6 dôvodov prečo sa nevieme zbaviť zbytočných vecí

Spýtajte sa 6 rôznych ľudí na ich skúsenosti s neporiadkom a dostanete 6 rôznych odpovedí. 6 rôznych životných príbehov. 6 rôznych dôvodov, prečo je pre nich zložité, začať niečo s neporiadkom robiť.

Budú však mať jedno spoločné.  Všetci by sa neporiadku najradšej zbavili. Žiaľ nie je to také jednoduché. Je veľa dôvodov, kvôli ktorým sa upíname na veci, ktoré nepotrebujeme. Pochopenie týchto dôvodov je začiatkom našej cesty k jednoduchšiemu životu.

6 dôvodov prečo sa nevieme zbaviť zbytočných vecí.

Jedného dňa sa to zíde

Nechávame si nohavice, ktoré nám už nesedia pre prípad, že jedného dňa nám budú opäť dobré.

Odkladáme rolky od toaletného papiera, stužky a baliaci papier pre prípad, že deti ich raz využijú na nejaký projekt.

Bojíme sa zbaviť vecí, ktoré možno budeme v budúcnosti potrebovať. Tento strach súvisí s dobou, v ktorej žijeme. Chceme všetko mať, všetko vyskúšať, byť pripravení na každú situáciu. To nie je únosné ani realistické. Nemôžme vlastniť všetko, čo raz budeme potrebovať.

Ako často využijete vec, ktorú si nechávate len pre prípad, že sa raz zíde? Skoro nikdy. Ak sa to aj náhodou stane, vyriešite to v tej chvíli. Určite sa vynájdete!

Cítime sa povinní skladovať dary

Nie je jednoduché zbaviť sa darov (alebo zdedených vecí). Cítime sa zaviazaní. Nechceme sklamať osobu, ktorá nás obdarovala. Cítime sa tak aj vtedy, keď sa nám dar nepáči. Sme presvedčení, že darovanú vec si musíme ponechať a starať sa o ňu.

Toto je jeden z najzložitejších problémov súvisiacich s neporiadkom. Áno, niekedy musíme byť zaviazaní rodine alebo priateľom. Musíme však preskúmať, či je to skutočná zaviazanosť, alebo sme si ju len sami vymysleli. Často dostávame dobre mienené predemty od ostatných členov rodiny, pretože oni sami ich už nechcú a nevedia sa ich zabaviť. Ak pochopíme ich motívy, tak aj pre nás bude jednoduchšie, zbaviť sa darovaných vecí.

Vyvolávajú v nás spomienky

Často si myslíme, že suveníry, fotografie, oblečenie alebo hračky obsahujú spomienky. Ak z nášho života zmiznú, tak aj naše spomienky zmiznú.

Spomienky držíme v našich hlavách a srdciach – nie v zaprášených veciach, odložených v garáži alebo na povale. Rozhodnite sa, ktoré z tých vecí majú pre vás hodnotu a vystavte si ich na viditeľné miesto. Ak ich nevystavíte, tak si položte otázku, prečo tie veci v skutočnosti držíte. Možno je čas sa ich zbaviť.

Zaplatili sme za to veľa peňazí

Doma máme veľa vecí, ktoré nepoužívame, nepotrebujeme a nemáme radi. Nie je jednoduché sa ich len tak zbaviť, pretože sme za ne zaplatili veľa peňazí. Chceme sa ich zbaviť, ale máme z toho zlý pocit. Viete čo? Ani keď si tie veci necháte, nebudete sa cítiť lepšie. Práveže naopak.

Ak sa neviete zbaviť vecí, za ktoré ste veľa zaplatili, zapamätajte si dve veci:

 1. Peniaze ste už tak či tak minuli. Ak si veci necháte, peniaze vám to nevráti. Ak sa to dá predať, predajte to. Vaša strata bude o to menšia. Ak si to necháte, nijak si nepomôžete.

2. Existujú iné náklady, ktoré súvisia s vecami, ktoré nepotrebujete, ale aj napriek tomu ich naďalej skladujete. “Emocionálne náklady”, ktoré vám neustále pripomínajú, že ste urobili zlú kúpu. “Fyzické náklady”, pri ktorých vám veci budú neustále zavadzať, budete ich prekračovať a nebudete si vedieť poriadne upratať. Finančné náklady, pri sťahovaní budete  napríklad potrebovať väčšie auto.

Tá vec patrí niekomu inému

Ak sa váš domov stal skladiskom pre veci niekoho iného, vráťte tieto veci jeho majiteľovi okamžite. Ak treba, zaplaťte poštovné. V inom prípade, dajte veci do škatule a škatuľu si postavte ku vchodovým dverám, aby ste ju mali neustále na očiach. To vás donúti konať. Výnimkou je, ak vás niekto veľmi požiada o uskladnenie vecí, pretože by mu to pomohlo.

Je to úplne nová vec 

Žijeme v konzumnej spoločnosti a skladovať úplne nové nepoužívané veci, je už doslova bežný problém. Nevyčítajte si, že plytváte peniazmi, keď niečo úplne nové vyhodíte. Ak vám tá vec robila radosť len práve vtedy, keď ste si ju kúpili, tak v podstate splnila svoj účel. Prestaňte sa cítiť vinný a zbavte sa tej veci. Je lepšie ju predať alebo darovať niekomu, kto ju bude používať. Poučte sa z toho radšej. V budúcnosti buďte pri kupovaní viac opatrný.

pexels-photo-85599

5 stratégií ako učiť deti, aby sa zbavovali nepotrebných vecí a upratovali si svoju izbu

Je to frustrujúce. Snažíte sa udržiavať doma poriadok, ale zvyšku rodiny je to jedno. Hádať sa kvôli tomu, je posledná vec, čo chcete. Nútiť nikoho nemôžete. Akú stratégiu zvoliť?

Ako presvedčiť deti, aby si upratovali detskú izbu bez kriku? Ako ich viesť k tomu, aby mali zdravý postoj k zbavovaniu sa nepotrebných vecí? Vy ste rodič. Je to váš domov a je vašou úlohou určovať v ňom pravidlá.

Keď sú deti malé, je to jednoduché. Ich obľúbené veci dobre poznáte. Je to napríklad knižka alebo plyšová hračka. Ak sa stratí, prehľadali by ste doma každý kút, dokonca by ste išli hľadať aj von, len aby ste ju našli. Zvyšku vecí by ste sa mohli kľudne aj zbaviť. Je veľká šanca, že vaše dieťa by si to ani nevšimlo.

Pri starších deťoch je už ich účasť dôležitá. Závisí od veku a osobnosti dieťaťa, s čím sa budete musieť ako rodič popasovať.

Skúste použiť niektoré z týchto piatich stratégií. Ich cieľom je naučiť deti vedieť zbavovať sa nepotrebných vecí a upratovať si detskú izbu.

1. Buďte im vzorom

Toto je najdôležitejšia stratégia zo všetkých. Deti kopírujú vaše správanie. Koľkokrát sa vám stalo, že dieťa povedalo alebo urobilo to isté ako vy?
Nielen negatívne, ale aj vaše pozitívne správanie si dokážu deti veľmi rýchlo osvojiť. Stačí ak vás z času na čas uvidia zahodiť pokazenú vec (ktorá sa nedá opraviť), alebo darovať vec, ktorú už nepoužívate.

Ak vidia, že sa staráte o veci, ktoré vám slúžia a zbavujete sa tých nepotrebných, začnú to považovať za samozrejmosť.

 2. Pomôžte im pochopiť dôvody

Cieľom je, aby deti rozumeli, prečo upratujete a zbavujete sa vecí. Aby pochopili, že cieľom je čistý a uprataný dom. Ukážte im, aké to má výhody.

Napríklad:

 • menej vecí im pomôže rýchlejšie si upratať izbu
 • častejšie si môžu pozvať kamarátov na návštevu
 • budú schopné rýchlejšie nájsť, to čo potrebujú
 • budú mať viac priestoru na obľúbenú hru alebo veľký projekt
 • budú schopné pomôcť ľuďom v núdzi (darovanie nepotrebných vecí a hračiek)
 • oblečenie nebudú mať pokrčené, čo ocenia hlavne staršie deti

3. Pomôžte im vytvoriť si vlastné upratovacie návyky

Začnite jednoduchými úlohami, ktoré sa stanú dobrým základom pre ďalšie návyky:

 • každé ráno upratať posteľ
 • večer odložiť špinavé oblečenie do koša na prádlo
 • po dohraní, upratať si po sebe hračky
 • niektorý deň v týždni povysávať detskú izbu
 • dávať smeti do koša a nenechávať ich pohodené kade-tade
 • pred Vianocami alebo pred narodeninami pretriediť hračky v detskej izbe a zbaviť sa nepotrebných

4. Dajte im konkrétnu úlohu

Ak dieťaťu poviete: “Choď si upratať izbu!”, tak tým skoro určite nedosiahnete, to čo chcete. Mnohé deti nebudú vedieť ako na to. Výsledkom bude, že veci nájdete schované pod posteľou alebo natlačené v skrini.

Namiesto “choď si upratať izbu” skúste byť konkrétnejší:

 • Uprac si posteľ.
 • Daj špinavé veci do koša na prádlo.
 • Zaves si košele na vešiak.
 • Poodkladaj hračky zo zeme do skrinky.
 • Utri si prach na poličkách.

5. Rozdeľte úlohu na ľahko zvládnuteľné časti

Robte veci s nimi a učte ich ako upratovať. Niekto má väčší sklon k upratovaniu, niekto menší. Všeobecne však platí, že deti sa nerodia so zručnosťou upratovať a organizovať si veci. Ukážte im ako sa to robí. Povzbuďte ich počas učenia. Asistujte im.
Na začiatku to asi nebude “dosť dobre upratané”, napriek tomu oceňte ich námahu. Ich zručnosť sa časom zlepší. Majte s nimi trpezlivosť, výsledok bude určite stáť za to.

business-money-pink-coins

Aká je skutočná cena vecí, ktoré vlastníte

Zamysleli ste sa niekedy nad tým, koľko veci v skutočnosti stoja?  No predsa toľko, koľko je uvedené na cenovke, povedali by viacerí. Číslo na cenovke nie je však konečná suma, ktorú za veci ako sú oblečenie, nábytok, elektronika, dekorácie alebo knihy platíme.

V skutočnosti je cena za veci, ktoré doma máme, vyššia.

Nakupujete veci, ktoré nepotrebujete? Vlastníte veci, ktoré nepoužívate alebo nemáte radi? Unavuje vás utierať prach z vecí, ktoré vám neslúžia a nijak váš život nezlepšujú?

Ak áno, skúste si odpovedať na otázku: “Akú má táto vec pre mňa skutočnú hodnotu?”

Vždy keď niečo donesiete domov, musíte:

 • nájsť pre to miesto
 • zabezpečovať tomu bežnú údržbu
 • opravovať to, keď je to pokazené
 • čistiť to, keď je to špinavé
 • platiť za príslušenstvo, ktoré k tomu treba dokupovať
 • platiť za batérie alebo elektriku, aby to mohlo fungovať

Toto sú len základné úlohy, ktoré musíte zabezpečovať, keď už ste vec kúpili. Častokrát ešte predtým ako máte vec doma:

 • urobíte si prieskum, kde majú najlepšiu cenu
 • hľadáte informácie
 • zabezpečujete dopravu a staráte sa o to, ako to dopraviť domov
 • skladáte to a montujete

Zrealizovanie týchto úloh vás stojí kopec času, námahy a peňazí. Ak dokážete zmeniť váš vzťah k veciam, viete si ušetriť oveľa viac ako len eurá uvedené na cenovke.

Zbavovanie sa nepotrebných vecí (decluttering) bolí. Najmä keď si uvedomíte koľko času a peňazí ste do daných vecí investovali. Ak sa vám podarí túto bolesť prekonať, čaká vás odmena. Už nebudete mať okolo seba veci, ktoré vám komplikujú život a zavadzajú. Váš život nadobudne nový rozmer a vy budete tráviť menej času upratovaním, organizovaním a nakupovaním.

Žijeme v konzumnom svete, obklopený množstvom vecí. Je ťažké byť disciplinovaný a kupovať len to, čo naozaj potrebujeme. Preto pri najbližšej kúpe novej veci nezabúdajte, že vás bude v konečnom dôsledku stáť výrazne viac, ako je uvedené na cenovke.

Ako mať poriadok v detskom šatníku

Detské oblečenie. Kategória vecí, ktorá prechádza zmenami najčastejšie. S každým novým ročným obdobím treba z detského šatníka niečo vyradiť a súčasne do neho niečo doplniť. Ako udržať krok s neustálymi zmenami? Ako predísť tomu, aby sa z detského šatníka nestala chaotická zbierka všakovakého oblečenia?  Odpoveď znie – komoda. Áno, jednoduchá komoda so zásuvkami. Tento úložný systém so zásuvkami je prehľadný, praktický a dá sa v ňom udržiavať poriadok.

d3n_9176
Komoda so štyrmi priestrannými zásuvkami. Majú v nej oblečenie dve deti.

d3n_9158
Vnútro zásuviek je pomocou škatuliek rozdelené na menšie kategórie – tričká s dlhým rukávom, tričká s krátkym rukávom a ponožky. Je to prehľadné a veci sa nemiešajú medzi sebou.  Uľahčuje to ukladať čisté veci, obliekať sa ráno a robiť medzisezónne zmeny.

Jednotlivé veci sú uložené v škatuľkách vertikálne vedľa seba. S horizontálnym ukladaním na seba som nebola spokojná. Veci na spodku nebolo vidno, tým pádom ostali zabudnuté a deti ich nenosili. Na nový spôsob skladania a ukladania vecí ma inšpirovala kniha Kúzelné upratovanie. Autorka Marie Kondo propaguje tento systém vertikálneho ukladania, ktorý je skutočne funkčný a osvedčil sa mi v praxi. Deti majú prehľad čo majú a koľko toho majú.

Úplne vzadu za škatuľkami vznikol šikovný priestor na menej používané veci ako napríklad opasky alebo väčšie veci, ktoré ešte len čakajú na používanie.

d3n_9160
Ďalšia chlapčenská zásuvka skrýva v sebe dlhé nohavice, tepláky a krátke nohavice. Menšie veci ako spodné prádlo a tielka sú uložené v oddelenej škatuľke. Opäť prehľadný vertikálny spôsob uloženia.

d3n_9162
Malé dievčenské oblečenie nepotrebuje veľa miesta. V škatuľkách sú uložené tričká s krátkym rukávom, tričká s dlhým rukávom, spodné prádlo, ponožky a podkolienky. V tomto systéme sa vedia orientovať aj menšie deti, len im treba viac pomáhať udržiavať poriadok. Staršie deti to už zvládajú samé. Zásuvky pôsobia ľahko, nie sú prepchaté, pretože je v nich len to, čo deti aktuálne potrebujú a majú rady. Je radosť ich otvárať.

d3n_9164
Druhá dievčenská zásuvka má viacero kategórií a tým aj viac škatuliek – punčocháče, dlhé nohavice, tepláky, legíny, silónky a krátke ponožky.

skrina
V komode sa nachádza bežné oblečenie, ktoré deti nosia najčastejšie. Pár kúskov slávnostného oblečenia majú zavesené v mojom šatníku.

d3n_9165
V mojom šatníku sa našlo miesto aj pre pyžamá a sukničky. Veci, ktoré deti nevyťahujú každý deň.

Prvým krokom k prehľadnému a funkčnému šatníku je mať v ňom len veci, ktoré sa nosia. Preto, ak si plánujete dať do poriadku šatník, treba z neho dať preč to čo nenosíte, čo vám nie je dobré, čo je zničené a čo nemáte radi. Ujasnite si čo chcete a čo nie. Výsledkom bude šatník, ktorý vám bude skutočne slúžiť a budete mať z neho radosť.