10 tipov, ako zvládnuť prebytok hračiek a neukradnúť vášmu dieťaťu detstvo

Autor: Mária Verešová
14.11.2016

K deťom patria hračky. Ak máte deti, tak máte doma určite aj hračky. Hračky kupujeme s úmyslom urobiť deťom radosť, aby sa mohli hrať, učiť a rozvíjať. Aj napriek tomuto sa stáva, že hračky nám po čase zavadzajú. Sú dôvodom hádok a kriku, podkýňame sa o ne a nevieme si s nimi dať rady. Jednoducho je ich viac ako dokážeme zvládnuť.

Dám vám preto pár praktických rád, ktoré vám pomôžu znížiť počet hračiek u vás doma. Ideálne číslo, koľko by mali mať deti hračiek, neexistuje. Ak si však myslíte, že by ich malo byť menej ako máte teraz, tak vám môžu byť tieto rady nápomocné.

Tip č. 1: Buďte presvedčený, že menej je viac
Tak ako pri upratovaní iných vecí (oblečenie, knihy) aj pri hračkách musíte byť presvedčený, že menej je viac. Predpokladám, že keď už čítate tento článok, tak ste presvedčený, že to tak je.

Tip č. 2: Menej hračiek nie je to isté ako žiadne hračky
Hračky majú v živote dieťaťa dôležitú úlohu. O tom niet pochýb. Ide o množstvo. Som predsvedčená, že deťom stačí na hranie zopár hračiek.

Tip č. 3: Premyslite si, čo vás vedie ku kúpe novej hračky
Väčšina detí si nekupuje hračky samé. Niekto im ich kupuje. Ak máte doma príliš veľa hračiek, začnite najprv u seba. Čo vás vedie ku kupovaniu ďalších hračiek? Pravdivo si odpovedzte na túto otázku a problém s množstvom hračiek sa vám podarí určite vyriešiť.

Tip č. 4: Uprednostňujte kvalitu pred kvantitou
Vyberajte radšej hračky kvalitné. Hračky, ktoré rastú s dieťaťom, ktoré vydržia, ktoré obohatia život dieťaťa, ktoré ho niečo naučia.

Tip č. 5: Upratujte a trieďte často
Ak ste hračky už dlho netriedili, tak hneď tak urobte. V prvom rade vyhoďte hračky, ktoré sú zničené alebo poškodené. V druhom rade dajte preč hračky, s ktorými sa deti už vôbec nehrajú. Tieto dva kroky by vám nemali trvať dlho. Takto vyradené hračky darujte alebo predajte. Takéto triedenie robte pravidelne. Postupne môžete prejsť aj k bodu tri, ktorým je zníženie počtu hračiek.

Tip č. 6: Určite si priestor na odkladanie hračiek
Je jedno, či to bude nádoba, policový systém alebo skriňa. Stanovte miesto, kde hračky budú “bývať”. Pokiaľ je tento priestor plný, nie je dôvod kupovať ďalšie hračky. Vysvetlite to deťom a stanovte si jasné pravidlá. Ak chcú novú hračku (Vianoce, narodeniny), musia jednu starú vyradiť.

Tip č. 7: Stanovte si rozpočet
Tak ako máte rozpočet na iné výdavky v domácnosti, tak si stanovte aj rozpočet na hračky. Takto budete mať stanovený limit, ktorý nebudete môcť prekročiť.

Tip č. 8: Nenechajte sa ovplyvniť reklamou a poslednými trendami
Firmy, ktoré vyrábajú hračky, nás presviedčajú o tom, že ich hlavným cieľom je vzdelávať deti. Častokrát je to ich druhoradý cieľ. Buďte obozretný. Nenakupujte niečo len preto, lebo tak robia iní rodičia.

Tip č. 9: Aj keď máte dve deti, nekupujte jednu hračku dvakrát
Vyžadujte od súrodencov, aby sa delili. Naučia sa tak spolupracovať a robiť kompromisy. To sú neoceniteľné schopnosti, potrebné pre život.

Tip č. 10: Nenechajte sa ovplyvniť plačom v hračkárstve
Hanbíte sa za to, že vaše dieťa robí v hračkárstve krik? A aby bolo hneď ticho, tak mu radšej niečo kúpite? Nerobte to. Vašemu dieťaťu tým dávate signál, že stačí pár sĺz, a vy mu vždy niečo kúpite.

Keď to myslíte s uprataním vášho domovu vážne. Tak toto sa vám bude páčiť.