6 “hlúpych” dôvodov prečo sa nedokážeme zbaviť zbytočných vecí aj keď veľmi chceme?

Autor: Mária Verešová
17.03.2017

Spýtajte sa 6 rôznych ľudí na ich skúsenosti s neporiadkom a dostanete 6 rôznych odpovedí. 6 rôznych životných príbehov. 6 rôznych dôvodov, prečo je pre nich zložité, začať niečo s neporiadkom robiť.

Budú však mať jedno spoločné. Všetci by sa neporiadku najradšej zbavili. Žiaľ nie je to také jednoduché. Je veľa dôvodov, kvôli ktorým sa upíname na veci, ktoré nepotrebujeme. Pochopenie týchto dôvodov je začiatkom našej cesty k jednoduchšiemu životu.

6 dôvodov prečo sa nevieme zbaviť zbytočných vecí.

Dôvod č.1

Jedného dňa sa to zíde

Nechávame si nohavice, ktoré nám už nesedia pre prípad, že jedného dňa nám budú opäť dobré.

Odkladáme rolky od toaletného papiera, stužky a baliaci papier pre prípad, že deti ich raz využijú na nejaký projekt.

Bojíme sa zbaviť vecí, ktoré možno budeme v budúcnosti potrebovať. Tento strach súvisí s dobou, v ktorej žijeme. Chceme všetko mať, všetko vyskúšať, byť pripravení na každú situáciu. To nie je únosné ani realistické. Nemôžme vlastniť všetko, čo raz budeme potrebovať.

Ako často využijete vec, ktorú si nechávate len pre prípad, že sa raz zíde? Skoro nikdy. Ak sa to aj náhodou stane, vyriešite to v tej chvíli. Určite sa vynájdete!

Dôvod č.2

Cítime sa povinní skladovať dary

Nie je jednoduché zbaviť sa darov (alebo zdedených vecí). Cítime sa zaviazaní. Nechceme sklamať osobu, ktorá nás obdarovala. Cítime sa tak aj vtedy, keď sa nám dar nepáči. Sme presvedčení, že darovanú vec si musíme ponechať a starať sa o ňu.

Toto je jeden z najzložitejších problémov súvisiacich s neporiadkom. Áno, niekedy musíme byť zaviazaní rodine alebo priateľom. Musíme však preskúmať, či je to skutočná zaviazanosť, alebo sme si ju len sami vymysleli. Často dostávame dobre mienené predemty od ostatných členov rodiny, pretože oni sami ich už nechcú a nevedia sa ich zabaviť. Ak pochopíme ich motívy, tak aj pre nás bude jednoduchšie, zbaviť sa darovaných vecí.

Dôvod č.3

Vyvolávajú v nás spomienky

Často si myslíme, že suveníry, fotografie, oblečenie alebo hračky obsahujú spomienky. Ak z nášho života zmiznú, tak aj naše spomienky zmiznú.

Spomienky držíme v našich hlavách a srdciach – nie v zaprášených veciach, odložených v garáži alebo na povale. Rozhodnite sa, ktoré z tých vecí majú pre vás hodnotu a vystavte si ich na viditeľné miesto. Ak ich nevystavíte, tak si položte otázku, prečo tie veci v skutočnosti držíte. Možno je čas sa ich zbaviť.

Dôvod č.4

Zaplatili sme za to veľa peňazí

Doma máme veľa vecí, ktoré nepoužívame, nepotrebujeme a nemáme radi. Nie je jednoduché sa ich len tak zbaviť, pretože sme za ne zaplatili veľa peňazí. Chceme sa ich zbaviť, ale máme z toho zlý pocit. Viete čo? Ani keď si tie veci necháte, nebudete sa cítiť lepšie. Práveže naopak.

Ak sa neviete zbaviť vecí, za ktoré ste veľa zaplatili, zapamätajte si dve veci:

Peniaze ste už tak či tak minuli. Ak si veci necháte, peniaze vám to nevráti. Ak sa to dá predať, predajte to. Vaša strata bude o to menšia. Ak si to necháte, nijak si nepomôžete. 2. Existujú iné náklady, ktoré súvisia s vecami, ktoré nepotrebujete, ale aj napriek tomu ich naďalej skladujete. “Emocionálne náklady”, ktoré vám neustále pripomínajú, že ste urobili zlú kúpu. “Fyzické náklady”, pri ktorých vám veci budú neustále zavadzať, budete ich prekračovať a nebudete si vedieť poriadne upratať. Finančné náklady, pri sťahovaní budete napríklad potrebovať väčšie auto.

Dôvod č.5

Tá vec patrí niekomu inému

Ak sa váš domov stal skladiskom pre veci niekoho iného, vráťte tieto veci jeho majiteľovi okamžite. Ak treba, zaplaťte poštovné. V inom prípade, dajte veci do škatule a škatuľu si postavte ku vchodovým dverám, aby ste ju mali neustále na očiach. To vás donúti konať. Výnimkou je, ak vás niekto veľmi požiada o uskladnenie vecí, pretože by mu to pomohlo.

Dôvod č.6

Je to úplne nová vec

Žijeme v konzumnej spoločnosti a skladovať úplne nové nepoužívané veci, je už doslova bežný problém. Nevyčítajte si, že plytváte peniazmi, keď niečo úplne nové vyhodíte. Ak vám tá vec robila radosť len práve vtedy, keď ste si ju kúpili, tak v podstate splnila svoj účel. Prestaňte sa cítiť vinný a zbavte sa tej veci. Je lepšie ju predať alebo darovať niekomu, kto ju bude používať. Poučte sa z toho radšej. V budúcnosti buďte pri kupovaní viac opatrný.

Keď to myslíte s uprataním vášho domovu vážne. Tak toto sa vám bude páčiť.