6 tipov, na čo by ste nemali zabudnúť pri upratovaní

Autor: Mária Verešová
17.03.2017

Práve ste povysávali, umyli podlahu, ale aj napriek tomu máte pocit, že vaše upratovanie nebolo dostačujúce. Na čo ste pri upratovaní zabudli?

Tip č. 1

Mať poriadok v chladničke nestačí
Ak je vaša chladnička zvonku zbierkou magnetiek, odkazov, oznámení, pozvánok alebo kresieb, vždy budete mať pocit, že máte v kuchyni neporiadok. Chladnička tvorí veľkú časť kuchyne a je stále na očiach. Ak je zaprataná, aj kuchyňa tak bude pôsobiť. Radšej si vytvorte, napríklad v chodbe, malú šikovnú nástenku. Môžete ju využiť na pozvánky a oznámenia, prípadne na ňu pripnite jednu alebo dve detské kresby. Oznámenia a pozvánky pravidelne aktualizujte. Nechajte iba aktuálne, všetko ostatné dajte z chladničky preč. Zahoďte to alebo odložte do šanóna. Pohľad na čistú chladničku si určite zamilujete.

Tip č. 2

Kopy sú nedokončené projekty
Nachádzajú sa v našich domovoch na mnohých miestach. Poštu a bločky často upraceme do úhľadnej kôpky a necháme ju na kuchynskej linke. Máme kopy oblečenia, ktoré sme už mali na sebe, ale ešte nie sú špinavé. Kopy vecí, ktoré potrebujeme doriešiť. Kopy vecí, ktorých sa potrebujeme zbaviť. Je pravda, že úhľadná kopa je krajšia, ako veci roztrúsené kade take, ale v konečnom dôsledku aj pekná kopa je kopa … neporiadku. Na dokumenty a bločky si založte šanón a odkladajte ich do neho alebo ich hneď zahoďte. Oblečenie odložte buď do skrine alebo do špinavého prádla. Budete mať lepší pocit, keď všetko bude na svojom mieste a kuchynská linka, stoly a podlahy budú čisté.

Tip č. 3

Chodba bez systému odkladania vecí nebude nikdy uprataná
Chodba je prvá miestnosť, ktorú vidia prichádzajúce návštevy. A niekedy aj posledná. Je to tiež prvá miestnosť v dome, kde si všetci členovia rodiny odkladajú topánky, kabáty, ruksaky, tašky, peňaženky, poštu alebo kľúče. Dôležité je mať na to všetko určené miesto. Každá vec musí mať svoj domček. Ostatných členov rodiny naučte odkladať veci tam kam patria. Začnite napríklad poličkou na odkladanie topánok. Majte miesto na vešanie kabátov. Na stenu zaveste veselé vešiačiky na kľúče. V obchodoch existuje mnoho produktov, ktoré môžete využiť. Zapamätajte si, hlavné je, aby ste mali na každú vec určené miesto (domček).

Tip č. 4

O police sa treba starať
Police sú vynikajúcimi pomocníkmi na skladovanie vecí a dekorovanie domova, ale môžu sa rýchlo stať miestom, kde sa len hromadí neporiadok. Tu platí pravidlo: Menej je viac. Čím viac vecí na polici máte, tým menej každá jedna z nich vynikne. Nie všetci sme v aranžovaní políc dobrí. Požiadajte o pomoc priateľov. Spýtajte sa ich, ktoré veci sa vám na policu hodia a ktoré nie. Police udržujte upratané a nikdy ich nemajte úplne plné. Ľahšie tak nájdete, to čo hľadáte. Zároveň bude odkladanie na policu oveľa jednoduchšie.

Tip č. 5

Zásuvky znesú všeličo
Zásuvkám častokrát nevenujeme dostatočnú pozornosť. Je pohodlné ich len napĺňať vecami a potom rýchlo zavrieť. Aj keď ste jediná osoba, ktorá pozeráva dovnútra… stále je to, čo vidíte, neporiadok. Budete sa cítiť lepšie, keď viete, že aj na prvý pohľad neviditeľné zákutia vašej domácnosti sú bez haraburdia. Upracte si zásuvky. Som si istá, že v nich nájdete kopec zbytočností, ktorých sa môžete hneď zbaviť. Zvyšok roztrieďte. Odteraz budete presne vedieť, čo v zásuvke máte.

Tip č. 6

Šatník je zrkadlom vášho aktuálneho ja
Platí tu to isté ako pri zásuvkách. Za zavretými dverami sa dá skladovať všeličo. Všímajte si vašu skriňu s oblečením. Uistite sa, že všetko má v nej svoje miesto. Košele ku košeliam, tričká k tričkám. Ak vám niečo nie je dobré, darujte to alebo predajte. Váš deň začne príjemne vždy keď otvoríte šatník a uvidíte, že je prehľadný a zorganizovaný.

Keď to myslíte s uprataním vášho domovu vážne. Tak toto sa vám bude páčiť.