8 mýtov o upratovaní, ktorým verí väčšina ľudí a bránia im dosiahnuť poriadok

Autor: Mária Verešová
02.04.2017

Keď sa povie poriadok, mnoho ľudí si predstaví štýlovo označené nádoby alebo šatník zorganizovaný podľa farieb. Je poriadok naozaj o tom?

Mať upratané a byť zorganizovaný znamená – byť schopný rýchlo nájsť veci, ktoré potrebujete – vedieť dokončiť dôležitú úlohu v časovom predstihu (pretože nestrácate čas hľadaním) – cítiť sa doma príjemne – mať systém, ktorý VÁM slúži

Aby sme k tomu dospeli musíme zmeniť náš pohľad na mýty s upratovaním spojené.

Mýtus č. 1: Skôr ako sa začnem zbavovať neporiadku, potrebujem nakúpiť nádoby a organizačné systémy

Ak sa chcete zapratať ďalším haraburdím, tak kľudne nakupujte. Ak sa však chcete zbaviť neporiadku, nikdy nenakupujte nádoby a škatule pred začiatkom upratovania. Je to najčastejšia chyba, ktorej sa ľudia pri upratovani dopúšťajú.

Nakupovanie si nechajte nakoniec. Budete mať lepšiu predstavu o tom, čo potrebujete, pretože budete vidieť, čo vám po upratovaní a vyhadzovaní ostalo. Taktiež počas upratovania nájdete rôzne škatule a organizačné systémy, ktoré môžete využiť.

Mýtus č. 2: Vďaka nádobám a organizačným systémom budem vždy zorganizovaný

Je v tom kus pravdy, ale je v tom aj skrytý háčik. Skutočná pravda je takáto. Samotné organizačné systémy vám poriadok nezabezpečia. Poskytnú vám štruktúru, v ktorej môžete mať veci usporiadané. Usporiadať ich však musíte vy. Je na vás určiť každej veci domov. Miesto, kde budú “bývať”. Je na vás, aby ste sa o veci starali a vymieňali ich, keď vám prestanú slúžiť. Vy musíte udržiavať priestor usporiadaný.

Mýtus č. 3: Všetko musím mať upratané…. neustále

Buďme reálni. Mať neustále upratané ako na fotografiách z časopisov o bývaní vyžaduje veľa času, energie a námahy. Mať stále perfektne upratané nie je reálne. Namiesto toho, aby ste sa sústredili na dokonalosť, sústreďte sa na praktickosť. Vaším cieľom je vedieť, čo doma máte a kde to nájdete. Práve perfekcionizmus je to, čo mnohým bráni s upratovaním začať.

Mýtus č. 4: Upratovanie je jednorázová záležitosť

Inak povedané “Ak upracem túto poličku, nebudem ju už musieť nikdy upratovať”. Upratovanie je neustály proces. S vašimi vecami každodenne narábate , takže ich treba pravidelne upratovať. Jediný spôsob ako niečo upratať navždy, je upratať to, zamknúť to a nikdy sa už toho nedotknúť.

Mýtus č. 5: Len určité typy ľudí vedia upratovať a byť zorganizovaní

Je len málo ľudí, ktorí nevedia upratovať a byť zorganizovaní. Sú to ľudia s vážnymi zdravotnými problémami. Väčšina ľudí upratovať VIE a VIEDIA byť zorganizovaní. Byť nezorganizovaný je rozhodnutie. Ak skutočne chcete byť zorganizovaný, tak sa ním aj môžete stať. Stačí vedieť, čo máte robiť a aplikovať to do svojho každodenného života.

Mýtus č. 6: Mať poriadok ma stojí veľa času a energie

Pravdou je, že oveľa viac času vás stojí neporiadok. Stojí vám v ceste pri všetkom, čo chcete urobiť. Byť zorganizovaný a mať upratané nie je žiadna veda. Činnosti a rôzne postupy ako mať poriadok, sa dajú naučiť. Ich stálym používaním sa pre vás stanú samozrejmosťou, tak ako napríklad umývanie zubov.

Pre nikoho nie je problém rozoznať tričko od nohavíc. Najväčší problém, okolo ktorého sa upratovanie neustále točí, je triediť veci a nachádzať veciam miesto kde budú. Kde budú mať tzv. svoj domček. Je úplne prirodzené, že priebežne sa nám veci kopia alebo ich máme porozťahované. Mali by sme byť však schopný v priebehu pár minúť ich pozbierať a dať na miesto kam patria.

Mýtus č. 7: Uprataný priestor nie je nič pre mňa

Tu sa ozýva vaše ego, ktoré nemá rado zmenu. Dokonca ani takú, ktorá je pre vás dobrá. Hovorí vám, že vy nedokážete byť zorganizovaný a že mať poriadok je veľmi ťažké a nudné. Musíte si povedať, že vy za to stojíte. Vy môžete byť zorganizovaný. Napríklad dnes strávte 10 minút upratovaním vášho stola. Upratovanie je o malých činnostiach, vďaka ktorým bude zajtrajší deň jednoduchší.

Mýtus č. 8: Som príliš zaneprázdený, nemám čas byť zorganizovaný a mať upratané

Musíte si uvedomiť, že aj keď ste zaneprázdnený a máte málo času, tak upratovanie má zmysel. Aj keď ste zavalený prácou, urobíte dobre, keď venujete určitý čas nastaveniu systému. V budúcnosti sa vám to vráti. Napríklad, ak strávite hodinu upratovaním dokumentov a materiálov na vašom stole a v počítači ušetríte si do budúcna kopec času a nervov.

Keď to myslíte s uprataním vášho domovu vážne. Tak toto sa vám bude páčiť.