Ako dosiahnuť, aby bol poriadok udržateľný a priniesol do nášho života pozitívnu zmenu?

Autor: Mária Verešová
30.12.2018

Príchod nového roka so sebou často prináša aj nové výzvy. Výzvy, ktoré si dávame sami s cieľom posunúť sa vpred, žiť zmysluplnejšie. Jednou z častých zmien, ktoré túžime urobiť, je konečne premeniť náš večne zaprataný domov na miesto kde dlhodobo vládne poriadok. Chuť a odhodlanie nám zvyčajne nechýba. Povysávame, poutierame prach a zbavíme domov nečistôt. Niektorí z nás si aj nakúpia nové organizačné systémy, skrinky, police a pustia sa do ukladania vecí. Na chvíľu sa zdá, že náš novoročný cieľ sme úspešne splnili. Po pár týždňoch však zistíme, že skrinky a police sa zaplnili a pri stene vznikla záhadná kopa, pre ktorú už nemáme žiadne miesto. Nachádzame sa tam, kde sme boli na začiatku. Zaprataní a zahltení vecami, ktoré nám neslúžia, ani nerobia radosť. Zavadzajú nám a komplikujú náš každodenný život. Nakoniec náš pokus o zmenu vzdáme a uspokojíme sa s rovnakým životným štýlom, aký sme viedli doteraz.

Ako si teda poupratovať tak, aby bol poriadok udržateľný a priniesol do nášho života pozitívnu zmenu?

Predovšetkým je potrebné stanoviť si cieľ, ktorý chcete vďaka upratovaniu dosiahnuť. Nikdy sa vám nepodarí poriadne upratať, ak nemáte predstavu o novom, želanom stave svojej domácnosti. S jasnou víziou toho, čo chcete upratovaním získať, bude proces upratovania omnoho jednoduchší.

V ďalšej fáze sa treba pustiť do vyraďovania vecí, ktoré už nepoužívate a nemáte k nim vzťah. Fázu zbavovania sa vecí, takzvanú debordelizáciu, mnohí preskočia, a preto nikdy nedosiahnu udržateľný poriadok. Veci, ktoré vyradíte, zahoďte, darujte alebo predajte. Neodkladajte si veci do kategórie “jedného dňa”. Spomeňme si na to, ako chcete žiť – veci, ktoré pre vás nemajú význam, jednoducho zo svojho života vyčleňte. Veciam, ktoré vám ostali, nájdite vo svojom domove miesto, kde budú odteraz vždy odložené.

So zbavením sa všetkého nepotrebného sa nadobro zbavíte chaosu, ktorý neporiadok vytvára. Konečne budete mať možnosť sústrediť sa na to, čo je pre vás dôležité.

Vyčleňte si v kalendári na upratovací maratón čas a pustite sa do toho. Zbavenie sa prebytočných vecí a následné upratanie vášho domova bude mať vplyv nielen na to, ako bude vaša domácnosť vyzerať, ale najmä na to ako sa budete cítiť. Nebude to jednoduché, ale výsledok bude stáť za to.

Keď to myslíte s uprataním vášho domovu vážne. Tak toto sa vám bude páčiť.