Ako má poriadok a zorganizovaný domov pozitívny vplyv na duševné zdravie

Autor: Mária Verešová
24.10.2022

Ako má poriadok a zorganizovaný domov pozitívny vplyv na duševné zdravie. Zastav sa na chvíľu a zamysli sa. Ako by si mohla zlepšiť alebo zmeniť tvoje duševné zdravie? Je to možno náročné. Hlavou ti behá milión možností, čo by si mohla robiť: začať si písať denník, chodiť na jogu, cvičiť, jesť lepšie... Zoznam je dlhý !

Existuje však jeden veľmi účinný spôsob, ako prirodzene zlepšiť tvoje duševné zdravie. Poupratovať a zorganizovať si domov.

Lepšie vzťahy.

Často som svedkom toho, ako sa partneri hádajú a naťahujú kvôli neporiadku a nezorganizovanému domovu. Poznáš to? Tak si teraz predstav deň, keď nebudeš frustrovaná z toho, že tvoj partner robí neporiadok všade kam sa pohne alebo, že neodkladá veci na svoje miesto.

Riešenie je "Decluttering" a vytvorenie systému u teba doma. Cieľom je dať preč veci, ktoré nemáte radi, nepotrebujete a neslúžia vám. Veci, čo vám ostanú zorganizujete. A výsledok? Dávať veci na svoje miesto bude potom oveľa jednoduchšie. Každý bude vedieť, čo, kde nájsť a kam to vrátiť naspäť. Dobré vzťahy sú dôležité pre tvoje duševné zdravie. Ak cítiš problém v tejto oblasti a potrebuješ pomoc, som tu, aby som ti pomohla. Ja vždy hovorím "Ak nič neurobíme, tak sa nič nezmení." Nečakaj zmenu z večera do rána. Tvoja rodina a tvoje duševné zdravie za tú námahu však stoja.

Lepší spánok.

Nemôžeš spávať? Zvyčajne je to kvôli tomu, že rozmýšľaš o milión veciach alebo sa stresuješ a robíš si starosti. Tak isto, ako si robíš starosti, že tvoj teenager nie je domova do večierky, tak isto tvoja myseľ vedome alebo nevedome rozmýšľa o tom, že máš doma chaos a neporiadok.

Najlepší spôsob, ako sa s tým vysporiadať a urobiť s tým koniec je pustiť sa do tvojho zoznamu úloh tzv. To do listu. Problém je, že ho držíš len v hlave. Namiesto toho si ho napíš na papier alebo do telefónu a zoraď si úlohy podľa priority. Ak dáš tvoje myšlienky von z hlavy na papier, tak sa ti bude oveľa lepšie spávať. Pretože už budeš vedieť, že to máš niekde poznačené a nebudeš sa báť, že na niečo zabudneš. Ak máš na zozname niečo, čo sa dá spraviť hneď, tak to urob. Spánok je veľmi dôležitý. To, čo vieš urobiť, aby si ho mala pokojný je - byť zorganizovaná! Ísť spať a vedieť, že si zorganizovaná a máš veci pod kontrolou nachystané na nasledujúci deň. Tvoj mozog si môže dovoliť v noci pokojne oddychovať.

Schopnosť lepšie sa sústrediť.

Haraburdie a neporiadok nám bránia sústrediť sa. Tu platí staré známe "neporiadok na stole, neporiadok v mysli". Po odstránení haraburdia a neporiadku sa zvýši tvoja schopnosť sústrediť sa a tvoja pozornosť. Vďaka tomu získaš viac času a energie, ktoré môžeš využiť na to, aby si sa mohla venovať tvojmu hobby alebo len tak ísť na prechádzku do lesa. Začni tak, že si vytvoríš pokojné pracovné prostredie bez vizuálneho neporiadku. Urob decluttering v tvojom priestore a vedome sa rozhodni, čo si necháš na pracovnom stole. Daj preč to strúhatko na ceruzky, ktoré si už tri roky nepoužila a daj si tam napríklad peknú sviečku, ktorá ti bude robiť radosť. Ak sa vieš na prácu lepšie sústrediť, tak budeš efektívnejšia a urobíš viac - ušetrí ti to čas a peniaze. Ušetríš čas a peniaze. Decluttering a vytvorenie zorganizovaného priestoru ti pomôže mať menej vecí a všetko na svojom mieste. To znamená, že veci nájdeš okamžite, čo ti ušetrí čas. Áno, možno pôjde o sekundy, ale každá sekunda sa počíta. A ani sa nenazdáš a bude z toho hodina. Odrazu sa budeš môcť venovať aktivitám, ktoré si doteraz odkladala. Ušetríš aj peniaze, pretože nebudeš musieť kupovať veci, ktoré už máš, ale nevedela si kde.

Menej stresu, depresie a pocitov úzkosti.

Určite si už o tom počula "Zorganizovaný a uprataný domov odbúrava stres, depresiu a pocity úzkosti." Zažila si to však niekedy? Táto zmena prinesie do tvojho života viac pokoja a kontroly nad vecami. Myšlienky typu "som bordelár" nahradíš myšlienkami "viem, kde to je" "mám to" "zvládnem to načas". Byť zorganizovaná a mať poriadok ťa posilní a nabije energiou a zníži tvoju hladinu stresu.

Náš každodenný život je rýchly a neustále sme bombardovaní ponukami vecí, ktoré by sme si mali kúpiť. Preto je dôležité uvedomovať si, čo si nosíme domov, aké veci. Od toho, ako vyzerá náš domov závisí naše duševné zdravie.

Tak tu to máš! Domov bez haraburdia a zbytočností a s funkčným a praktickým systémom je dôležitou podstatou každodenného života. Preto ak chceš zlepšiť svoje duševné zdravie začni sa starať o svoj domov a prostredie, v ktorom žiješ.

Keď to myslíte s uprataním vášho domovu vážne. Tak toto sa vám bude páčiť.