Ako predísť tomu, aby sa z detského šatníka nestala chaotická zbierka oblečenia?

Autor: Mária Verešová
12.12.2016

Detské oblečenie. Kategória vecí, ktorá prechádza zmenami najčastejšie. S každým novým ročným obdobím treba z detského šatníka niečo vyradiť a súčasne do neho niečo doplniť. Ako udržať krok s neustálymi zmenami? Ako predísť tomu, aby sa z detského šatníka nestala chaotická zbierka všakovakého oblečenia?
Odpoveď znie – komoda. Áno, jednoduchá komoda so zásuvkami. Tento úložný systém so zásuvkami je prehľadný, praktický a dá sa v ňom udržiavať poriadok.

Komoda so štyrmi priestrannými zásuvkami. Majú v nej oblečenie dve deti.

Vnútro zásuviek je pomocou škatuliek rozdelené na menšie kategórie – tričká s dlhým rukávom, tričká s krátkym rukávom a ponožky. Je to prehľadné a veci sa nemiešajú medzi sebou. Uľahčuje to ukladať čisté veci, obliekať sa ráno a robiť medzisezónne zmeny.

Jednotlivé veci sú uložené v škatuľkách vertikálne vedľa seba. S horizontálnym ukladaním na seba som nebola spokojná. Veci na spodku nebolo vidno, tým pádom ostali zabudnuté a deti ich nenosili. Na nový spôsob skladania a ukladania vecí ma inšpirovala kniha Kúzelné upratovanie. Autorka Marie Kondo propaguje tento systém vertikálneho ukladania, ktorý je skutočne funkčný a osvedčil sa mi v praxi. Deti majú prehľad čo majú a koľko toho majú.

Úplne vzadu za škatuľkami vznikol šikovný priestor na menej používané veci ako napríklad opasky alebo väčšie veci, ktoré ešte len čakajú na používanie.

Ďalšia chlapčenská zásuvka skrýva v sebe dlhé nohavice, tepláky a krátke nohavice. Menšie veci ako spodné prádlo a tielka sú uložené v oddelenej škatuľke. Opäť prehľadný vertikálny spôsob uloženia.

Malé dievčenské oblečenie nepotrebuje veľa miesta. V škatuľkách sú uložené tričká s krátkym rukávom, tričká s dlhým rukávom, spodné prádlo, ponožky a podkolienky. V tomto systéme sa vedia orientovať aj menšie deti, len im treba viac pomáhať udržiavať poriadok. Staršie deti to už zvládajú samé. Zásuvky pôsobia ľahko, nie sú prepchaté, pretože je v nich len to, čo deti aktuálne potrebujú a majú rady. Je radosť ich otvárať.

Druhá dievčenská zásuvka má viacero kategórií a tým aj viac škatuliek – punčocháče, dlhé nohavice, tepláky, legíny, silónky a krátke ponožky.

skrina V komode sa nachádza bežné oblečenie, ktoré deti nosia najčastejšie. Pár kúskov slávnostného oblečenia majú zavesené v mojom šatníku.

V mojom šatníku sa našlo miesto aj pre pyžamá a sukničky. Veci, ktoré deti nevyťahujú každý deň.

Prvým krokom k prehľadnému a funkčnému šatníku je mať v ňom len veci, ktoré sa nosia. Preto, ak si plánujete dať do poriadku šatník, treba z neho dať preč to čo nenosíte, čo vám nie je dobré, čo je zničené a čo nemáte radi. Ujasnite si čo chcete a čo nie. Výsledkom bude šatník, ktorý vám bude skutočne slúžiť a budete mať z neho radosť.

Keď to myslíte s uprataním vášho domovu vážne. Tak toto sa vám bude páčiť.