Ako presvedčiť deti, aby si upratovali detskú izbu bez kriku? A zbavovali sa nepotrebných vecí?

Autor: Mária Verešová
15.02.2017

Je to frustrujúce. Snažíte sa udržiavať doma poriadok, ale zvyšku rodiny je to jedno. Hádať sa kvôli tomu, je posledná vec, čo chcete. Nútiť nikoho nemôžete. Akú stratégiu zvoliť?

Ako presvedčiť deti, aby si upratovali detskú izbu bez kriku? Ako ich viesť k tomu, aby mali zdravý postoj k zbavovaniu sa nepotrebných vecí? Vy ste rodič. Je to váš domov a je vašou úlohou určovať v ňom pravidlá.

Keď sú deti malé, je to jednoduché. Ich obľúbené veci dobre poznáte. Je to napríklad knižka alebo plyšová hračka. Ak sa stratí, prehľadali by ste doma každý kút, dokonca by ste išli hľadať aj von, len aby ste ju našli. Zvyšku vecí by ste sa mohli kľudne aj zbaviť. Je veľká šanca, že vaše dieťa by si to ani nevšimlo.

Pri starších deťoch je už ich účasť dôležitá. Závisí od veku a osobnosti dieťaťa, s čím sa budete musieť ako rodič popasovať.

Skúste použiť niektoré z týchto piatich stratégií. Ich cieľom je naučiť deti vedieť zbavovať sa nepotrebných vecí a upratovať si detskú izbu.

1. Buďte im vzorom Toto je najdôležitejšia stratégia zo všetkých. Deti kopírujú vaše správanie. Koľkokrát sa vám stalo, že dieťa povedalo alebo urobilo to isté ako vy? Nielen negatívne, ale aj vaše pozitívne správanie si dokážu deti veľmi rýchlo osvojiť. Stačí ak vás z času na čas uvidia zahodiť pokazenú vec (ktorá sa nedá opraviť), alebo darovať vec, ktorú už nepoužívate.

Ak vidia, že sa staráte o veci, ktoré vám slúžia a zbavujete sa tých nepotrebných, začnú to považovať za samozrejmosť.

2. Pomôžte im pochopiť dôvody Cieľom je, aby deti rozumeli, prečo upratujete a zbavujete sa vecí. Aby pochopili, že cieľom je čistý a uprataný dom. Ukážte im, aké to má výhody.

Napríklad:

menej vecí im pomôže rýchlejšie si upratať izbu častejšie si môžu pozvať kamarátov na návštevu budú schopné rýchlejšie nájsť, to čo potrebujú budú mať viac priestoru na obľúbenú hru alebo veľký projekt budú schopné pomôcť ľuďom v núdzi (darovanie nepotrebných vecí a hračiek) oblečenie nebudú mať pokrčené, čo ocenia hlavne staršie deti

3. Pomôžte im vytvoriť si vlastné upratovacie návyky Začnite jednoduchými úlohami, ktoré sa stanú dobrým základom pre ďalšie návyky:

každé ráno upratať posteľ večer odložiť špinavé oblečenie do koša na prádlo po dohraní, upratať si po sebe hračky niektorý deň v týždni povysávať detskú izbu dávať smeti do koša a nenechávať ich pohodené kade-tade pred Vianocami alebo pred narodeninami pretriediť hračky v detskej izbe a zbaviť sa nepotrebných

4. Dajte im konkrétnu úlohu Ak dieťaťu poviete: “Choď si upratať izbu!”, tak tým skoro určite nedosiahnete, to čo chcete. Mnohé deti nebudú vedieť ako na to. Výsledkom bude, že veci nájdete schované pod posteľou alebo natlačené v skrini.

Namiesto “choď si upratať izbu” skúste byť konkrétnejší:

Uprac si posteľ. Daj špinavé veci do koša na prádlo. Zaves si košele na vešiak. Poodkladaj hračky zo zeme do skrinky. Utri si prach na poličkách.

5. Rozdeľte úlohu na ľahko zvládnuteľné časti Robte veci s nimi a učte ich ako upratovať. Niekto má väčší sklon k upratovaniu, niekto menší. Všeobecne však platí, že deti sa nerodia so zručnosťou upratovať a organizovať si veci. Ukážte im ako sa to robí. Povzbuďte ich počas učenia. Asistujte im. Na začiatku to asi nebude “dosť dobre upratané”, napriek tomu oceňte ich námahu. Ich zručnosť sa časom zlepší. Majte s nimi trpezlivosť, výsledok bude určite stáť za to.

Keď to myslíte s uprataním vášho domovu vážne. Tak toto sa vám bude páčiť.