Ako sa nezblázniť z Vianoc?

Autor: Mária Verešová
01.12.2019

Skúste si položiť týchto 5 otázok.

Obdobie vianočných sviatkov sa definitívne začalo.

Skôr ako otvoríte dvere a vstúpite do víru vianočného šialenstva, v pokoji sa na to pripravte. Príprava je kľúčom k úspechu, stačí si ujasniť pár vecí a vaše Vianoce môžu byť namiesto stresujúcich radostné a pokojné.

Bohužiaľ, väčšina z nás si čas na prípravu nedopraje. Zvyčajne beháme desiatimi smermi a napokon sa cítime hrozne. Nenechajme si čaro Vianoc uniknúť, radšej si v dostatočnom predstihu položme týchto 5 otázok.

Aký je môj vianočný rozpočet? Peniaze sú počas sviatkov najväčším stresujúcim faktorom. Je dôležité stanoviť si, koľko v skutočnosti môžete minúť. Vyhnite sa stresu z toho, že sa kvôli vianočným nákupom zadlžíte.

Pre koho kupujem tento rok darčeky? Pre koho nekupujem? Dávanie darčekov je pre mnoho ľudí ďalším významným stresovým faktorom. Rozhodnite sa, komu tento rok darčeky kupujete a necíťte sa povinný nakupovať pre všetkých. Tým, že si urobíte konkrétny zoznam ľudí, sa zbavíte stresu, miniete menej peňazí a času a sústredíte sa na ľudí, na ktorých vám najviac záleží.

Čo už mám (dekorácie, jedlo, atď.)? Preverte, čo už máte a ušetrite si tým čas, energiu a peniaze. Urobte inventúru vášho domova a spíšte si zoznam skôr, než sa vyberiete na nákupy. Nič nie je frustrujúcejšie ako keď zistíte, že už máte 4 rolky baliaceho papiera a minuli ste 20 eur na ďalšie.

Čo potrebujem kúpiť? Keď budete vedieť, čo už máte , je jednoduché urobiť zoznam toho, čo potrebujete dokúpiť. V pokoji popremýšľajte, čo všetko budete potrebovať, pozrite si recepty a poznačte si ingrediencie a množstvá. Urobte si zoznam a vezmite si ho so sebou do obchodu.

Na čo sa chcem tento rok sústrediť a na čo nie? To, že ste pozvaný na každú vianočnú párty neznamená, že sa každej musíte zúčastniť. Aktivity, ktoré počas sviatkov naozaj chceme robiť častokrát pohltia také, o ktorých si myslíme, že ich máme robiť. Stanovte si vaše vianočné priority (viera, rodina, tradície, atď.) a sústreďte sa na ne. Vaše sviatky budú radostnejšie, pokojnejšie a skôr pocítite ozajstné čaro vianočných sviatkov.

Toto určite nie sú všetky otázky, ktoré by ste si mohli v súvislosti s prípravou Vianoc položiť, ale dúfam, že vám budú nápomocné. Odpovede vám môžu dať ucelený pohľad na Vianoce a pomôžu vám vyhnúť sa problémom, viac sa sústrediť na vaše priority a ostať v rámci vašich možností. A to je dôvod na oslavu!

Keď to myslíte s uprataním vášho domovu vážne. Tak toto sa vám bude páčiť.