KonMari metóda

Marie Kondo je japonská expertka na upratovanie a autorka svetoznámych bestsellerov Kúzelné upratovanie, Upratané! a Radosť z práce.

KonMari metóda je viac ako len o upratovaní. KonMari metóda mení spôsob ako sa pozeráme na naše veci, na nás a na náš život. Má schopnosť meniť naše návyky. Pomáha nám pochopiť kto sme a ako chceme žiť.

Hlavné posolstvo KonMari metódy je jednoduché. Ponechajte si vo svojom domove len veci, ktoré máte radi a používate.

Úloha, ktorá je jednoduchá a náročná zároveň. Jednoduchá preto, lebo treba dodržiavať pri upratovaní už stanovené konkrétne kroky. Náročná preto, že nejde len o transformáciu priestoru ale aj nás samých. A to nie je nikdy jednoduché.

Ak si dáte dom do poriadku, pozitívne to ovplyvní všetky ostatné aspekty vášho života.
Marie Kondo

Čo je ešte také špeciálne na KonMari metóde?

Zaviažeme sa poupratovať si.

Dokončiť upratovanie nie je jednoduché, ale keď tak urobíte, odmena je obrovská. Čím máte jasnejšiu predstavu prečo to robíte a ako chcete žiť, tým lepšie.

Upratujeme podľa kategórie, nie podľa miestnosti.

Je päť kategórií: Oblečenie, Knihy, Papiere, Komono (rôzne) a Sentimentálne predmety. Máte jasný plán. Moja efektívna verzia je upratovanie kategórií v rámci jednej miestnosti.

Rozhodneme sa, ktoré veci nám robia radosť.

Zo začiatku nie úplne jednoduchá úloha, ale postupne sa vytrénujete. Rozdiel medzi vecami, ktoré vám robia radosť a ktoré nie, budete neskôr jasne vedieť. Dovoliť si dať preč niečo je dôležité na to, aby ste sa mohli posunúť vpred.

Najprv vyhadzujeme a potom organizujeme a skladáme.

Urobiť to naopak, čiže najprv organizovať veci, je začiatočnícka chyba. Neurobte ju.

Poďte meniť váš domov na miesto, ktoré vám bude robiť radosť!

Mám záujem o konzultáciu