Prekvapivé odhalenie, prečo by ste sa pri upratovaní NIKDY nemali pýtať Čo vyhodiť?

Autor: Mária Verešová
05.10.2018

Predstavte si takúto situáciu. Vo svojej domácnosti nadobudnete pocit, že sa vám v nej nedarí udržať poriadok, z každej strany sa na vás valí haraburdie. Necítite sa dobre. Chcete mať domov čistý a uprataný, a tak sa rozhodnete, že sa haraburdia zbavíte. Začnete si klásť otázku Čo mám dať preč/vyhodiť? Zistíte, že to vôbec nie je jednoduché. Tušíte, prečo je to tak?

Kladiete si nesprávnu otázku.

Pri otázke Čo mám vyhodiť? máte zrazu aj pri nepoužívanej alebo zničenej veci pocit, že by ste si ju mali nechať. A automatická odpoveď znie Nevyhodím nič!

Pokúste sa svoj pohľad na vec úplne zmeniť . Namiesto otázky Čo mám vyhodiť? si položte otázku Čo si chcem nechať?

Táto jednoduchá zmena prístupu vám upratovanie značne uľahčí.

Väčšina ľudí pri otázke Čo mám vyhodiť? podľahne panike. Zrazu je nepodstatný aj fakt, že tie kvietkované šaty ste nemali oblečené za posledné dva roky ani raz, pretože sa v nich necítite dobre. Rozlúčiť sa s nimi je veľmi bolestivé.

Ak chcete vojnu s neporiadkom a haraburdím vyhrať, je potrebné zmeniť taktiku. Položte si radšej pozitívne ladenú otázku Čo mám rád/rada a chcem si nechať? Vyložte zo skrine všetky svoje šaty. Vyberte spomedzi nich len tie, ktoré radi nosíte a páčia sa vám a uložte ich späť do šatníka. Uvidíte, zrazu to bude oveľa jednoduchšie. Šiat, ktoré vám ostali vyložené, sa jednoducho zbavte. S pokojným svedomím sa s nimi rozlúčte, lebo svoju úlohu už splnili a vo vašom živote viac nemajú miesto.

Keď to myslíte s uprataním vášho domovu vážne. Tak toto sa vám bude páčiť.