Ako vážne to myslíte s upratovaním vášho domova?

Autor: Mária Verešová
24.09.2019

Máte záujem poupratovať si alebo ste odhodlaní poupratovať si?

Keby som vám položila túto otázku, čo by ste odpovedali? Ku ktorej odpovedi by ste sa priklonili?

Vaša odpoveď by pravdepodobne záležala od toho, ako veľmi túžite po zorganizovanom domove. Ak vám neprekáža neporiadok a haraburdie okolo vás, pravdepodobne sa iba “zaujímate”. Ak sú však poriadok a útulnosť vaše priority, zrejme by ste sa označili ako “odhodlaného”.

Ale čo ak ste niekde „medzi“? Viete, aký je skutočný rozdiel medzi Zaujímam sa a Som odhodlaný?

Zaujímam sa vs. Som odhodlaný

Aj keď významy oboch týchto slov sú pozitívne, je medzi nimi rozdiel.

Podľa synonymického slovníka majú slová nasledovné významy:

Zaujímať sa – prejavovať záujem o niečo, o niekoho. Odhodlaný – pevne rozhodnutý uskutočniť niečo, obyčajne niečo závažné. Rázny, smelý.

Aj keď teraz už rozdiel určite vidíte, pozrime sa, ako tieto dve slová vyzerajú v praxi.

Tí, čo sa len “zaujímajú” poupratovať a zorganizovať si domov:

Majú výhovorky: “Práve teraz som príliš zaneprázdnený. ” alebo “Nie som prirodzene poriadkumilovný, nemá zmysel sa o to ani pokúšať.” Páči sa im predstava byť zorganizovaný, ale nie sú ochotní venovať tomu všetko, čo je potrebné. Vzdávajú sa predstavy byť zorganizovaný vtedy, keď to začne byť ťažké alebo keď systém, ktorý si prvýkrát vytvorili nefunguje. Upratujú len vtedy, keď je to príjemné a pohodlné, nie pravidelne. Riadia sa svojimi pocitmi (“Dnes sa necítim na upratovanie”) a preto sú pri upratovaní nedôslední. Vedia, že by si mali poupratovať, ale namiesto toho, aby naozaj niečo urobili nad tým iba donekonečna rozmýšľajú.

Tí, čo sú “odhodlaní” poupratovať a zorganizovať si domov:

Odmietajú vyhovárať sa. Sú ochotní investovať čas, úsilie, alebo aj peniaze, ak je potrebné. Sú ochotní obetovať osobné pohodlie na to, aby si zorganizovali život. Sú zaviazaní, hľadajú správny systém alebo proces, ktorý im bude vyhovovať, aj keď je to zložité a časovo náročné. Ich prioritou je zorganizovaný život a domov, čo sa odráža aj v ich plánoch a rozvrhu dňa. Nediskutujú, zbytočne nešpekulujú, robia to, pretože vedia, že to majú a potrebujú urobiť.

Prečo je to také dôležité?

Záleží na tom, že teraz poznáte rozdiel medzi “Zaujímajú sa” a “Sú odhodlaní“?

Áno záleží! Je dôležité vedieť, kde sa nachádzate. Môžete buď poľaviť, nevytvárať na seba zbytočne veľký tlak alebo na sebe môžete trošku popracovať a postúpiť na vyššiu úroveň.

Nie každy má pocit, že potrebuje mať poupratovaný domov. To je v poriadku. Ak sa o poupratovanie vášho domova zaujímate iba trošku , necíťte sa vinní a nenechajte sa tlačiť do niečoho, na čo nie ste pripravení. V konečnom dôsledku by ste skončili frustrovaní a s procesom upratovania by ste iba bojovali. Ak ste však rozhodnutí urobiť vo svojom živote poriadok, buďte pripravení na to, čo vás čaká a koľko úsilia vás to bude stáť.

Nech sa pustíte do čohokoľvek väčšieho, nebude to nikdy len prechádzka ružovým sadom. Vaše odhodlanie vám však pomôže prekonať aj ťažie obdobia a nakoniec dosiahnuť vytúžený cieľ.

Keď to myslíte s uprataním vášho domovu vážne. Tak toto sa vám bude páčiť.