Poznáte dôvod prečo máte doma neporiadok?

Autor: Mária Verešová
16.09.2019

Veľké množstvo vecí v našich domovoch nám častokrát komplikuje a znepríjemňuje bývanie. Veci a harburdie sú všade. Prázdnu plochu stola sme už nevideli dlhšiu dobu. Musíme dávať pozor, aby sme o niečo nezavadili alebo nezakopli. V našich domovoch sú miesta, ktoré by sme najradšej nevideli a vyhýbame sa im za každú cenu.

Niektorí z nás majú dokonca vo svojich bytoch alebo domoch tzv. “Záhadnú miesnosť”, pretože to čo je v nej je záhada.

Mať toľko veľa nepotrebných vecí je ako písať knihu a pri tom sedieť na rušnom letisku. Je tam veľa podnetov, ktoré nás rušia. Nevieme sa sústrediť na to, čo máme robiť. Je mentálne únavné vnímať všetky tie informácie navôkol.

Zožiera nás to a hovoríme si: “Dokonči to! Rozhodni, kde to treba uložiť! Uprac to! Čo sa s tebou deje? Prečo nie si schopný dokončiť niečo? Každý má poriadok! Prečo nie ty?”

Veľa zbytočných vecí spôsobuje, že sa cítime fyzicky malý. Cítime sa utláčaný. V takomto prostredí je ťažké rozmýšľať, robiť rozhodnutia a jasne myslieť. Doma máme čoraz menej a menej miesta a naše veci sa rozťahujú a je ich viac a viac. Koľkokrát sa vám stalo, že ste sa museli tlačiť na malom kúsku stola, lebo bol zaprataný? Alebo na vašej pohovke bolo prádlo a vy ste ho museli odsunúť, aby ste si urobili priestor na sedenie?

Naše veci by nám mali robiť život jednoduchší, nie zložitejší. Kvôli tomu sme si ich kúpili.

Byť obklopený množstvom vecí, častokrát nepotrebných, je pre nás škodlivé. Ale prečo to teda okolo seba zhromažďujeme a kopíme? Dôvodom číslo jedna, prečo sa tak urputne držíme vecí, je STRACH.

Strach z budúcnosti, že nebudeme mať dostatok. Strach, že nás bude niekto posudzovať. Strach z robenia zlých rozhodnutí. Strach, že zabudneme. Strach zo zlyhania. Strach za nás rozhoduje až tak, že si to ani neuvedomujeme.

Ako náhle sa zbavíte zbytočností a necháte si len to, čo naozaj potrebujete a máte radi, budete mať viac času na oddych a na to, čo skutočne vo svojom živote chcete robiť. Je to častokrát zložitá cesta, ale má zmysel, preto som sa rozhodla pomáhať ľuďom ozdravovať ich domovy a zbavovať ich neporiadku a haraburdia.

Keď to myslíte s uprataním vášho domovu vážne. Tak toto sa vám bude páčiť.