Preplnená skriňa nie je to, čo vaše deti potrebujú

Autor: Mária Verešová
19.06.2020

Na sebe som zistila, že keď nemám skriňu preplnenú a zapratanú oblečením, tak môj každodenný život je príjemnejší a jednoduchší. Výhody prehľadného a množstvom vecí nezahlteného šatníka som sa rozhodla aplikovať aj do šatníkov mojich detí. Dá sa to vôbec? Veď deti predsa potrebujú oblečenie na von, na doma, do školy, na oslavu, na šport, na zimu, na leto, na prázdniny, na výlety. No, niekto by automaticky povedal, že sa to nedá. Ja si myslím, že za tú námahu to stojí. V realite to znamená detský šatník, ktorý obsahuje to, čo NAOZAJ deti POTREBUJÚ a všetko je NA MIESTE KDE TO POTREBUJÚ.

Keby sme sa bavili na tému oblečenie a rutiny, vytvorenie detského šatníka je jedna z najpraktickejších vecí, ktorá bude nápomocná nielen vám, ale hlavne deťom. Keď sú deti zahltené vecami a haraburdím, je úlohou nás rodičov pomôcť im to zjednodušiť.

Vytvoriť nepreplnený a zorganizovaný detský šatník podporuje:

Zdravý životný štýl

Vedci zistili, že zjednodušovanie nášho prostredia nie je zdravé len pre naše emocionálne zdravie, ale aj pre zdravie našich detí. Mnoho problémov v oblasti správania pramení z toho, že deti majú veľa vecí a ich život je príliš rýchly. Mnoho detí zažíva tzv. preťaženie zmyslov – príliš veľa čačiek hračiek, príliš veľa možností, príliš veľa informácií. Zakomponovať do prostredia, v ktorom deti žijú jednoduchosť, môže výrazne znížiť nepodstatný stres v živote našich detí. A to môže viesť k šťastnejšiemu a úspešnejšiemu dieťaťu.

Zdravý denný rytmus

Nevie sa vaše dieťa sústrediť? Vitajte vo svete prebytku! Je v šatníku vášho dieťaťa všetko sezónne oblečenie, veci ktoré nechce nosiť alebo dokonca aj hračky? Vďaka zjednodušenému šatníku sa dieťa skôr koncentruje na úlohu, namiesto toho, aby hľadalo veci a zabávalo sa nekonečným rozptyľovaním. Ak veci budú mať svoje miesto, denný rytmus vášho dieťaťa sa zlepší.

Znižuje stres

Chcem, aby sa moje deti cítili dobre, keď otvoria svoj šatník. Ja sama viem, že z chaotického šatníka nemám dobrý pocit. Vedie to k strate času a energie. V končenom dôsledku to vedie ku frustrácii. Vytvorenie minimalistického detského šatníka vytvára prostredie, rytmus a vytvára pohodu namiesto frustrácie. Nikdy nepodceňujte prínos z toho, že odstránite neporiadok zo šatníka vašich detí.

Robí rodičovstvo jednoduchšie

Zjednodušenie detského šatníka vám zlepší život, lebo nemusíte stále niečo hľadať. Deti rastú a to niekedy až tak, že sa im zmení veľkosť oblečenia z mesiaca na mesiac. Mať prehľad v šatníku je obrovskou výhodou. Ak vaše dieťa má jednoduchý šatník, tak žiadne zmeny vás nemôžu prekvapiť a komplikovať vám život.

Buduje nezávislosť

Byť nezávislý v šatníku znamená mať prístup k oblečeniu a vyberať si oblečenie. Zaprataný šatník naplnený vecami, ktoré nechcete, aby deti používali, znemožňuje nezávislosť dieťaťa. Ak chcete, aby sa vaše dieťa obliekalo samé a aby sa staralo o svoje oblečenie (dôležitá zručnosť), potom musíte vytvoriť šatník, kde si dieťa bude schopné vyberať. Haraburdie a zbytočné veci vytvárajú chaos. Poriadok buduje nezávislosť.

Hovorí o vďačnosti

Ako chcete, aby vaše deti boli vďačné za to čo majú, keď skladujeme toľko veľa vecí, ktoré nepotrebujú? Keď ako rodičia budeme rozmýšľať viac nad tým, čo dáme do ich šatníka, tak aj deti budú. Stanovením hraníc a rozprávaním sa o tom, čo je tak akurát, pomáhame deťom vidieť a užívať si to, čo už majú.

Keď to myslíte s uprataním vášho domovu vážne. Tak toto sa vám bude páčiť.