Poznáte túto najpredávanejšiu knihu na svete o upratovaní?

Autor: Mária Verešová
13.03.2018

Na začiatku môjho projektu bola kniha – Kúzelné upratovanie od Marie Kondo. Práve táto japonská autorka spustila na svete vlnu upratovania. Nie však takého obyčajného upratovania. Kúzelné upratovanie je nielen o systematickejšej domácnosti, ale najmä o čistej hlave. „Návod na upratovanie?“, poviete si. Nemohli by ste byť ďalej od pravdy. Kniha je prelomová práve preto, lebo sa na túto problematiku pozerá z iného, doposiaľ neprebádaného uhla. Mnohí ľudia nevedia koľko vecí presne vlastnia. V byte máte TV, rádio, chladničku, oblečenie, knihy a množstvo iných dôležitých, ale aj nepodstatných vecí. Málokto si však uvedomuje, že tieto veci vlastnia aj Vás. A práve proti tomu Marie Kondo vo svojej knihe Kúzelné upratovanie bojuje.

Decluttering? Čo to je za slovo?
Angličtina má na rozdiel od slovenčiny konkrétny ekvivalent k tomu, čo autorka vo svojej knihe popisuje. Decluttering nie je klasické upratovanie, vysávanie či utieranie prachu. Je to o pochopení podstatných vecí, o prerušení bezvýznamného puta k veciam nepotrebným a o nachádzaní systému vo Vašej domácnosti.

Decluttering by sa však vo Vašom dome či byte nemohol odohrať skôr, ako sa odohrá vo Vašej hlave a vo Vašej mysli. A práve vtedy zistíte, že už viac nechcete, aby Vás vlastnili Vaše veci. A zbavíte sa všetkého haraburdia.

Marie Kondo Vás svetom declutteringu prevedie svojským štýlom, ktorý je síce osobitý, je však aj veľmi zábavný. Ukáže Vám, že upratovanie vo Vašom obydlí je nemenej dôležité, ako upratovanie vo Vašom živote, vo Vašom systéme žitia a vo Vašich myšlienkach. Pomôže Vám pochopiť filozofiu declutteringu a napokon – tak, ako aj mne – Vám zmení život. A môžem povedať, že rozhodne k lepšiemu.

Základné pravidlá
Knihu Vám jednoznačne odporúčam prečítať, no ešte predtým Vám prezradím niekoľko najdôležitejších pravidiel, ktoré Marie Kondo vo svojej knihe predstavuje.

Najprv vyhadzujte, potom ukladajte. Upratujte každý deň trochu a budete upratovať donekonečna. Upratujte podľa kategórie (oblečenie, knihy, papiere, rozličné veci, sentimentálne predmety), nie podľa miesta. Vždy sa pýtajte: “Mám rád/a danú vec?” Vertikálne skladovanie šetrí miesto. Naučte sa skladať veci. Mnoho ľudí má problém zbaviť sa vecí, ktoré majú pre nich akúsi sentimentálnu hodnotu. Častokrát je však táto hodnota iba výplodom mysle a v skutočnosti daný predmet vo svojom živote nepotrebujú. Marie Kondo Vám pomôže pochopiť podstatu vecí a ukáže Vám, čo naozaj potrebujete. Celý proces tak môže byť možno trošku bolestivý, no ak ho zvládnete, Váš život bude čistejší, príjemnejší a systematickejší.

Určite áno!
Kniha Marie Kondo – Kúzelné upratovanie je dielom, ktoré vyčnieva ponad ostatné. Problematikou upratovania sa zaoberá oveľa detailnejšie a ľudskejšie, ako ostatné knihy z podobného odvetvia. Zmenila život mne a verím, že ho zmení aj Vám. A tejto knihe ďakujem za to, že svoje služby môžem ponúkať aj Vám a slúžiť tak ako prostredníčka tejto úžasnej japonskej autorky.

Keď to myslíte s uprataním vášho domovu vážne. Tak toto sa vám bude páčiť.