Ako dlho mi bude trvať upratovanie podľa KonMari metódy?

Autor: Mária Verešová
25.02.2023

1. Koľko máte vecí

V prvom rade berte do úvahy počet vecí, ktoré vlastníte a ktoré budete musieť prebrať. Čím viac vecí máte, tým dlhšie to bude trvať. Počas upratovania budete musieť urobiť tzv. Kontrolu radosti. To znamená, že budete musieť chytiť každú vec do ruky a povedať si, či ju máte radi a používate ju. Pripomínam, že sa to týka všetkých vašich vecí. O tom je práve Kúzelné upratovanie. Áno, patrí do toho aj tá škatuľa so spomienkovými predmetmi z detstva, ktorú máte ešte odloženú u rodičov. Tiež nezabudnite na vaše skladovacie priestory, vašu chatku, dovolenkový domček, všetko.

2. Aký veľký je váš domov

Je rozdiel upratovať trojizbový byt a dom s dvomi podlažiami a garážou.

3. Ako rýchlo sa viete rozhodovať

Pre niektorých ľudí je jednoduché robiť rozhodnutia o tom, ktoré veci si nechajú. Pre iných ľudí je to komplikované a trvá im to dlhšie. Nejde teraz o to, čo je správne alebo nesprávne. Jednoducho je to tak. Každý sme iný a upratovací proces je pre každého z nás jedinečný. Každý si musíme prejsť tú svoju cestu. Vo všeobecnosti to ovplyvňuje dĺžku celého upratovania.

4. Ako viete udržať upratané to, čo ste už poupratovali

KonMari metóda funguje iba ak si viete udržať nový systém a organizáciu vášho domova. Je dôležité udržať veci v uprataných kategóriách. Znamená to, že treba vracať použité veci na miesto, ktoré bolo pre nich určené a prinášať domov len veci, ktoré máte naozaj radi a potrebujete a určiť týmto veciam hneď miesto, kde budú bývať odložené. Zmeniť návyky môže byť náročné a zvyknúť si na novú rutinu trvá nejaký čas. Preto vám to môže tvať dlhšie, udržiavať v poriadku už upratané kategórie. Dobré je zvyknúť si na to a presunúť sa potom na upratovanie ďalšej kategórie.

5. Ako dobre sa viete sústrediť

Ako efektívne viete pracovať je tiež dôležitý faktor. V prvom rade, keď sa pustite do upratovania, dobre sa predtým vyspite. Dodá vám to potrebnú energiu. V druhom rade, či viete pracovať bez prerušovania. Čím viac budete vyrušovaný (priatelia, rodinný príslušníci, hudba, telefón), tým menej urobíte. Urobte všetko pre to, aby ste odstránili všetky prekážky a mohli ste sa na prácu sústrediť. Čím viac vás bude niečo rozptyľovať alebo nebudete vyspatý, tým dlhšie bude trvať upratovanie.

6. Aké dlhé sú vaše upratovacie bloky/stretnutia

Nakoniec dĺžka vašich individuálnych upratovacích blokov hrá roľu v tom koľko celé Kúzelné upratovanie bude trvať. Keď pracujem s klientami nazývame to "pracovné stretnutia". Berte do úvahy, že každé jedno upratovanie zaberá na začiatku nejaký čas a aj na konci. Na začiatku treba veci pripraviť, povyberať a nakonci zase treba veci poukladať. To všetko trvá čas. Takže, čím kratšie sú vaše upratovacie bloky/stretnutia, tým máte menej času na samotné upratovanie. Čím dlhšie stretnutia, tým viac urobíte a tým kratšie bude trvať vaše celkové Kúzelné upratovanie. Samozrejme neupratujte príliš dlho. Ak ste už unavený, radšej skončite.

Kúzelné upratovanie je únavný a časovo náročný proces. Dobrá správa je, že nemusíte byť na to sami. Upratovaním a organizáciou priestorov sa už zaoberám niekoľko rokov a rada vám pomôžem s každým vaším upratovacím projektom.

Keď to myslíte s uprataním vášho domovu vážne. Tak toto sa vám bude páčiť.