Decluttering - Čo to je, kedy ho potrebujete a aké sú jeho benefity?

Autor: Mária Verešová
05.07.2023

Veci, ktoré vlastníme, nie sú často len majetkom, ale aj spomienkami. Môžu Vám pripomínať osobu, ktorá Vám ich darovala, sviatok, na ktorý boli kúpené ako darček, alebo čas a vášeň vložené do ich zberu. Príde však čas, keď Vás Váš majetok môže prevalcovať a Vás zaplaví pocit, že je Váš život „preplnený“.

V takomto prípade prichádza čas na decluttering, čo sa zdá byť neznáme slovo, preto si ho poďme najskôr vysvetliť. Decluttering je proces, pri ktorom sa rozhodujete či veci, ktoré sa nachádzajú vo Vašej domácnosti sú skutočne neporiadkom. Ak sú, týchto vecí sa zbavíte. Ak sa rozhodnete ponechať si tieto veci, hľadáte im miesto tak, aby bola Vaša domácnosť uprataná a organizovaná. Je to proces, ktorý Vám pomôže dostať sa k trvalej zmene a umožní Vám pochopiť, prečo máte v domácnosti neporiadok.

Prvým krokom celého declutteringu je zistiť, že ho naozaj potrebujete, no môže byť náročné zistiť, kedy ste sa dostali do tohto bodu. Našepká Vám to niekoľko príznakov.

1. Cítite sa vystresovaní a nervózni vo svojom vlastnom dome alebo byte

Možno zistíte, že sa vo svojom dome cítite vystresovaní a nervózni a ani neviete prečo, ale veľkým prispievajúcim faktorom môže byť neporiadok vo Vašej domácnosti, ktorý na prvý pohľad ani nevidíte. Rušná domácnosť môže spôsobiť zaneprázdnenú myseľ a je možné, že si nebudete schopní urovnať svoje myšlienky a oddýchnuť si, ak je Váš domov zavalený vecami. Náš životný priestor je niekde, kde by sme mali byť schopní relaxovať a na mieste, kde je veľké množstvo vecí sa môžeme cítiť nadmerne stimulovaní. Ak Vám to znie povedome, možno je čas urobiť poriadok, zorganizovať všetky veci a niektoré aj vyhodiť. Decluttering je potrebný, keď „veci“ okolo Vás začnú mať negatívny vplyv na Váš život. Môžete sa cítiť mrzutí, podráždení a je potrebné zbaviť sa tohto stavu.

2. Pri upratovaní ste napätí

Upratovanie Vašich domácnosti nie je úlohou, ktorú by ste mali milovať, ale nie je to ani činnosť, ktorú by ste mali považovať za príliš náročnú a ťažko zvládnuteľnú. Ak zisťujete, že upratovanie Vášho domova Vám spôsobuje stres a je fyzicky náročné, potom je možné, že vo Vašom dome je príliš veľa vecí na to, aby ste nimi dokázali hýbať a riadne domácnosť upratať. Či už ide o zistenie, že svoj priestor nikdy nedokážete poriadne utrieť od prachu alebo máte pocit, že upratovanie je nezvládnuteľná úloha, možno je načase upratať a preorganizovať celý priestor, aby to bolo jednoduchšie.

3. Cítite sa nepríjemne pri pohybe po dome alebo byte

Ďalším jasným znakom toho, že potrebujete upratať svoj domov, je pocit neistoty alebo nepohodlia pri pohybe v priestore. Najmä pre tých, ktorí majú problém s mobilitou a spoliehajú sa na rôzne pomôcky, ktorých sa potrebujú pridržať. Dom, ktorý je preplnený rôznymi predmetmi môže byť domovom s nespočetnými rizikami zakopnutia a vecami, ktoré sú náchylné na pád, ak sú nestabilné a nezaistené.

4. Váš život sa zmenil vo veľkom

Niekedy môže byť dôvodom pre decluttering aj veľká zmena v životnom štýle. Či už idete do dôchodku, prechádzate na home-office alebo sa venujete novému koníčku, ktorý si vyžaduje viac priestoru, toto všetko sú dôvody pre upratovanie. Zásadným dôvodom môže byť aj to, že deti vyrastú a začnú chodiť či liezť. Vtedy potrebujete mať domov naozaj čistý, bez zbytočných predmetov, ktoré by mohli dokonca ohrozovať Vaše deti.

Výhody declutteringu

Niekedy jednoducho potrebujete nájsť dôvod, prečo niečo skutočne robíte. Pozrite sa preto na niekoľko dôvodov, ktoré Vás presvedčia o tom, prečo sa do declutteringu pustiť.

1. Budete mať viac energie

Neporiadok môže vyčerpať všetku Vašu energiu až príliš ľahko a rýchlo, a to z rôznych dôvodov – vždy je čo robiť, veci nikdy nie sú na svojom mieste, o veciach musíte neustále rozhodovať a čím viac vecí máte, tým viac rozhodnutí musíte urobiť, vždy musíte plytvať energiou na neporiadok, upratovanie, údržbu. Či už sa cítite unavení fyzicky alebo psychicky – príčinou môže byť neporiadok. A nielen to, je tiež náročnejšie načerpať stratenú energiu v prepchatom dome. Nedokážete sa uvoľniť a stáva sa to neustálym kolobehom vyčerpania z neporiadku, ktorý Vám nedovoľuje oddýchnuť si.

2. Budete mať menej stresu

V upratanom dome je jednoducho oveľa príjemnejšie. Existuje mnoho dôvodov, prečo máme neporiadok v našich domoch – sme zaneprázdnení, nemáme čas upratať a veci sa stále len hromadia. Mali by sme však uznať, že akokoľvek sme zaneprázdnení, nerobíme si vôbec žiadnu láskavosť tým, že si nechávame v domácnosti poriadok. V skutočnosti je dokázané, že neporiadok môže ovplyvniť naše duševné zdravie. Spôsobuje u ľudí depresiu, spôsobuje úzkosť, zvyšuje hladinu stresového hormónu a spôsobuje, že nie sme schopní relaxovať v našom domove. Môže to dokonca spustiť napríklad prejedanie sa – čo znamená, že neporiadok môže spôsobiť priberanie zo stresu. Môže byť naozaj ťažké presvedčiť sa, že potrebujete decluttering no ak viete, že to zmierni stres, prečo sa do toho nepustiť?

3. Budete mať pokojnejší život

V skutočnosti Vášmu spánku môže prekážať všetko, čo je viditeľné vo Vašej spálni a nepatrí tam. Neoddýchnete si potom tak, ako by ste si oddýchli v upratanom priestore. Je to preto, že Vášmu mozgu nedovolí neporiadok v noci vypnúť. Stále myslíte na veci, ktoré treba upratať a na úlohy, ktoré treba urobiť – nie je to to, čo podporuje dobrý spánok. Akonáhle si upracete spálňu, bude sa Vám spať oveľa lepšie.

4. Budete produktívnejší

Ak pracujete z domu, potrebujete mať okolo seba čo najmenej rozptyľovania, aby ste sa mohli na prácu sústrediť. To isté platí, ak robíte čokoľvek v dome, napríklad domáce práce či sezónne zdobenie. Ak sa objavia iné veci, dostanete pokušenie obrátiť svoju pozornosť na niečo úplne iné. Aby ste boli čo najviac produktívni, potrebujete minimalizovať všetky rušivé vplyvy. Nerozhodnete sa tak počas pracovných hodín zapnúť práčku či vysávať. Takže ak máte v domácnosti neporiadok, budete okamžite menej produktívni. Vaše nadbytočné veci Vás budú potichu volať, aby ste ich vyriešili a Vy nebudete schopní sústrediť sa na to, čo potrebujete.

5. Budete mať viac peňazí

Veci stoja peniaze – nielen nákup, ale aj údržba, čistenie, skladovanie. Napríklad, kúpite si šaty, ktoré sa Vám páčia. Sú vo výpredaji, tak je to výhodné. Nuž, náklady možno boli nízke, no po nosení budete potrebovať chemické čistenie, ktoré stojí peniaze. Navyše zistíte, že to nie je úplne Vaša dĺžka, tak si ich musíte dať skrátiť. Nakoniec tie šaty nestoja tak málo, ako sa na prvý pohľad zdalo. Musíte vždy pamätať na to, že čokoľvek, čo vlastníte, budete na to potrebovať väčšiu investíciu, než len tú počiatočnú. Musíte brať do úvahy čistiace produkty, úložný priestor, údržbu či opravu. Logické teda je, že ak vlastníte menej, miniete menej peňazí. Peniaze, ktoré ste na niektoré predmety už minuli, nie sú dostatočným dôvodom na to, aby ste si ich nechali. Peniaze, ktoré ste už minuli sa Vám nevrátia, no môžete sa vyhnúť ďalším zbytočným investíciám. Zbavte sa teda všetkého, čo je zbytočné a „žerie“ Vaše peniaze.

6. Budete mať viac času

Naše veci nás stoja čas. Čas strávený hľadaním, nákupom, používaním, údržbou, čistením. Možno si poviete, že ste unavení už len pri pomyslení na to všetko. Ak máte menej vecí, je logické, že budete musieť týmto veciam venovať menej času a namiesto toho budete mať viac času na zábavné a produktívnejšie veci.

7. Upratovanie zaberie menej času

Jeden zo spôsobov ako minimalizovať čas, ktorý strávite upratovaním, je samozrejme mať čo najmenej vecí. Ak totiž utierate prach, prípadne leštíte predmety v poličke a každý predmet musíte vybrať, zaberie Vám to viac času, ak musíte každý predmet vybrať, utrieť ho a vložiť naspäť. Rovnaké je to aj s vysávaním, vysávanie trvá dlhšie ak musíte prekladať a presúvať príliš veľa predmetov.

8. Budete mať funkčnejší domov

Kedy ste naposledy museli hľadať kľúče a meškali ste do práce? Alebo Vám ranné chystanie do práce trvalo dlhšie, lebo ste nevedeli nájsť niečo, čo ste si chceli dať na seba. Prípadne ste niekomu povedali, že nemôže ostať u Vás počas noci, pretože prázdna izba je zaprataná vecami. Toto sú situácie bežné takmer v každej domácnosti. Ak by ste si domácnosť upratali, všetko by fungovalo oveľa ľahšie. A kto by nechcel ľahší život?

9. Budete mať viac priestoru

Keď si domov upracete, prirodzene získate v týchto miestnostiach viac priestoru a tento priestor navyše môžete využiť na nový koníček, na cvičenie, na rôzne ručné práce. Alebo získate jednoducho len priestor na dýchanie a duševný priestor. Pri declutteringu možno zistíte, že máte v byte alebo dome viac miesta ako ste si mysleli.

Zavolajte profesionálov

Či už zisťujete, že počet vecí, ktoré potrebujete upratať, je príliš veľa, nedokážete nájsť systém, akým domácnosť upratať, máte problémy s pohybom alebo hľadáte nejakú emocionálnu pomoc, určite by ste mali zvážiť pomoc odborníka, ktorý sa venuje declutteringu profesionálne. Je skvelé požiadať o pomoc priateľov alebo rodinu, no odborník na decluttering má systém a vedomosti v tom, ako to robiť správne, efektívne a s výsledkom. Pomôže Vám s manuálnejšími prácami a na celý proces sa pozrie objektívne a poradí Vám, čo potrebujete a čo nie. Bude mať nápady na riešenia, ktoré Vám ani nenapadnú.

Byť bez neporiadku je skvelý spôsob, ako žiť uvoľnenejším životným štýlom a každému, kto má pocit, že mu jeho majetok prerastá cez hlavu, odporúčam upratať si domácnosť – či už to urobíte sami alebo si na pomoc zavoláte profesionála. Je to mimoriadne obohacujúce a ak to urobíte naozaj efektívne, veľmi Vám to uľahčí život.

Keď to myslíte s uprataním vášho domovu vážne. Tak toto sa vám bude páčiť.