Viete, ktoré dve slová vám bránia poupratovať si?

Autor: Mária Verešová
20.10.2019

Vyslovené slová majú silu. Keď sa vyjadrujeme negatívne, sú tým poznačené aj naše činy. Či už si to všímate alebo nie, vaše slová môžu ovplyvniť aj vašu schopnosť poupratovať si.

Existujú dve konkrétne slová, ktorých opakovanie má obrovský vplyv na cestu k poupratovaniu vášho domova.

Slovo č. 1: “Neviem…”

Je najčastejšie a vyskytuje sa v týchto podobách:

“Neviem, kam to mám odložiť.” “Neviem, či si to mám nechať alebo dať preč.” “Neviem čo s tým.” “Neviem, komu to môžem darovať.”

Keď neurobíte rozhodnutie, neporiadok sa začne automaticky tvoriť. Častokrát sa ľudia boja urobiť zlé rozhodnutie, a tak radšej neurobia žiadne. Ako teda môžeme zmeniť to, čo povieme, aby sme vyvolali pozitívnu zmenu?

Rozšírte si vedomosti. Ak nemáte dostatok informácií na to, aby ste sa mohli rozhodnúť, rozšírte svoje vedomosti. Čítajte knihy, blogy, hľadajte na internete odpovede, ktoré potrebujete.

Požiadajte o pomoc. Možno nepoznáte odpoveď, ale niekto iný ju pravdepodobne pozná. Požiadať o pomoc nie je znakom slabosti, ale možnosť rozšíriť vaše vedomie. Požiadajte o pomoc priateľa, člena rodiny alebo odborníka.

Urobte rozhodnutie. Nedovoľte, aby vám bránil strach zo zlého rozhodnutia. Život je plný druhých (a tretích) šancí. Nie je isté, že urobíte správne rozhodnutie, ale budete aktívny a rozhodný.

Zmeňte svoje slová. Namiesto slova “Neviem” skúste použiť “Napriek tomu aký bude výsledok, rozhodnem sa”.

Slovo č. 2: “Nemôžem…”

Je to blízky konkurent slova č. 1. Toto slovo pochádza z neochoty konať.

“Nemôžem byť zorganizovaný, pretože som sa taký nenarodil.” “Nemôžem sa tohto zbaviť, pretože to bol darček a osoba, ktorá mi ho dala, sa nahnevá.” “Nemôžem to dať preč, pretože to bolo drahé.”

Voľba je len na vás. Keď poviete „nemôžem“, v podstate hovoríte „nemám chuť urobiť to“. Ako môžete zmeniť negatívne na pozitívne?

„Nemôžem“ vôbec nepoužívajte. Viac si uvedomujte, čo hovoríte a keď sa prichytíte pri tom, že hovoríte „nemôžem niečo urobiť“, povedzte napríklad: “Môžem byť zorganizovaný, len sa to musím naučiť.”

Dovoľte si. Naša neochota konať je často spôsobená tým, že sa obávame, čo ľudia povedia alebo čo si budú myslieť. Dovoľte si posunúť sa za tieto obmedzenia. Urobte to, čo vy považujete za potrebné.

Buďte ochotný a flexibilný. „Nemôžem“ je veľmi rozhodné vyjadrenie, definitívny stav. Ak ste ochotný a flexibilný niečo vyskúšať, bude to pre vašu myseľ veľmi oslobodzujúce.

Požiadajte o pomoc. Ak ste si istý, že niečo naozaj nemôžete urobiť, požiadajte niekoho, aby vám to pomohol prekonať. Mať po boku niekoho, kto vám podáva pomocnú ruku je možno presne to, čo potrebujete, aby ste sa posunuli do novej fázy života.

Tieto dve malé slová majú neskutočnú silu. Pokúste sa, aj keď len malými krôčikmi, prekonať ich a zmeniť tak váš život.

Keď to myslíte s uprataním vášho domovu vážne. Tak toto sa vám bude páčiť.